کدام رنگ برای دکوراسیون خانه بهتر و مناسب تر است؟

کدام رنگ برای دکوراسیون خانه بهتر و مناسب تر است؟

اهمیت به رنگ ها و بهره بردن از آنها در ابزار و وسائل مختلف زندگی روزمره بخشی از زندگی شهروندان جهانی است. رنگ هایی که در لباس ها، وسائل حمل و نقل و دکوراسیون خانه و محیط کار استفاده می شوند و به هر کدام از آنها معنا و هویت مختص به خود را می دهند، البته خبر خوش این است که حالا می شود از رنگ های دلخواه و متنوع در چیدمان خانه و سایر موارد بهره برد.

به خاطر داشته باشید که هر رنگ بار معنایی روانی خاصی دارد. به حس هایی که هر رنگ به شما می دهد، فکر کنید. این احساسات می تواند از آرامش تا خشم تفاوت داشته باشد. پس هنگامیکه می خواهید ذهن تان از توازن و هارمونی در خانه بهره مند شود، در انتخاب رنگ دقت کنید؛ چراکه استفاده از بعضی رنگ ها به میزان زیاد تأثیر متضادی روی روحیه تان خواهد داشت.

زرد

شاید در وهله اول به نظر برسد این رنگ کاربرد زیادی برای چیدمان نداشته باشد، در حالی که می توان از درخشندگی، حس خوش بینی و دلگرمی این رنگ در آشپزخانه، اتاق کار و نشیمن استفاده کرد.

نارنجی

گرم و محرک بودن این رنگ باعث می شود شما محیطی شاد و گرمابخش داشته باشید، به همین دلیل می توانید از رنگ ملایم آن در ورودی راهروها، اتاق غذاخوری و نشیمن استفاده کنید. البته طیف های مختلف آن می تواند برای اتاق کار و خواب هم خوشایند باشد. روانشناسان رنگ نارنجی را رنگ گفتگو می نامند و جزو معدود رنگ هایی است که به بیننده قدرت بیان احساسات را می دهد و از طرف دیگر خاصیت ضد افسردگی دارد.

صورتی

یکی از ویژگی های این رنگ آرامش، احساس قوت قلب و لطافت است و برای همین می توان از آن در مکان های مختلف خانه بهره برد، بجز آشپزخانه و اتاق نشیمن. در حالی که برای اتاق کودک، سرویس بهداشتی و هال و اتاق خواب می تواند رنگ مناسبی باشد.

بنفش تیره

رنگی الهام بخش و موقر که حس هدفمندی و انگیزه را به فرد می دهد و برای همین می توانید در چیدمان خانه از آن در اتاق خواب و نشیمن استفاده کنید، اگرچه طیف بنفش یاسی برای اتاق خواب و سرویس بهداشتی رنگ مناسب تری به نظر می رسد. معمولاً بنفش نشان دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است. از این رنگ می توانید برای دیوارها و پرده ها استفاده کنید، البته در این شرایط باید مبلمانی با رنگ روشن انتخاب کنید.

آبی

محبوبیت آبی جهانی است و در بیشتر موارد سمبل رفع تنش و خستگی می شود و روابط را ارتقا می دهد، پس می توانید از رنگ آرامش و رهایی آبی در اتاق کار و مطالعه و حتی آشپزخانه و اتاق نشیمن و خواب بهره ببرید. رنگ آبی به طور واضح یک پیام دارد: حس اعتماد.

سبز

رنگ هماهنگی و عدالت. رنگ سبز را نشانه آرامش و نشاط می دانند و در اکثر فضاها می توان از آن استفاده کرد، البته نباید فراموش کرد که سبز را می توان با رنگ های دیگر ترکیب کرد و دکوراسیون زیباتری داشت. سبز آرامش بخش ترین رنگ در میان رنگ ها است و می توان از آن به عنوان نماد احساس امنیت نام برد. زمانیکه شما از سبز در دکوراسیون و چیدمان خانه استفاده می کنید، به دیگران این پیام را می دهید که به دنبال آرامش و امنیت هستید.

قهوه ای

رنگی که نمی توان آن را جزو رنگ های اصلی چرخه رنگ دانست، اما در عین حال نمی توان قدرت فوق العاده آن را کتمان کرد. قهوه ای را می توان رنگ راحت و طبیعت محسوب کرد و در بسیاری از اتاق ها و اثاثیه و مبلمان از آن بهره برد.