کم خونی؛ از ابتلا تا درمان

گفتگو با دکتر آزیتا آذرکیوان، فوق تخصص آنکولوژی

چرا دچار کم خونی می شویم؟

عامل کاهش گلبول قرمز، فقر تغذیه ای عوامل سازنده خون است. کمبود آهن، ویتامین B9، B12 یا اسید فولیک در کم خونی دیده می شود. اینها عناصر اصلی ساخت گلبول قرمز هستند. یک سری کمبودهای ارثی داریم مثل تالاسمی مینور که در کشور ما شایع ترین فرم کم خونی ارثی است. شایع ترین کم خونی، کم خونی فقر آهن است و به تغذیه ارتباط دارد.

کم خونی در نوزاد چگونه اتفاق می افتد؟

جنینی که در شکم مادر است، در ماه هشتم بارداری به صورت فعال آهن از خون مادر می گیرد. اگر مادر ذخیره آهن خوبی داشته باشد، جنین هم ذخیره آهن خوبی دارد. به این ترتیب تا آخر ماه پنجم شیرخوارگی، آهن شیر مادر می تواند کافی باشد. اما کودکی که هشت ماهه به دنیا می آید ذخیره آهنش کم می شود. اگر به کودک در شیرخوارگی آهن ندهند، مستعد فقر آهن می شود.

در یکی دو سال اوّل بعد از تولد و در دوران بلوغ و دوران های جهش رشدی نیاز به آهن افزایش می یابد. اگر در دورانی که نیاز به آهن است اگر تغذیه مناسب نباشد فقر آهن ایجاد می کند. در خانم ها در دوران بارداری و شیردهی نیاز به آهن وجود دارد. حتی در بارداری از شیردهی نیاز بیشتر است.

آقایان در چه شرایطی دچار فقر آهن می شوند؟

در آقایان در دوران بلوغ، استخوان سازی و عضله سازی در دوران جهش رشدی ایجاد می شود و اگر آهن آنها کافی نباشد فقر آهن ایجاد می شود. در آقایان زخم معده، مشکلات گوارشی، سندروم روده تحریک پذیر و همورویید می تواند منشأ کمبود آهن در آنها باشد و همراه خونریزی آهن از دست می دهد که به چشم نمی آید.

بررسی سطح آهن خون چگونه باید صورت بگیرد؟

اگر کسی سالانه تست ها را انجام بدهد، در بررسی دوره ای اغلب مشکلات دیده می شود خصوصاً اگر آزمایشات، شرح حال و معاینه کامل انجام شود. بنابراین بهتر است سالی یکبار آزمایشات مربوطه و در افراد در معرض خطر و دارای مشکل هر شش ماه انجام شود.

نشانه های فقر آهن چیست؟

علائم کم خونی بسته به شدت آن است. اگر آهسته به وجود بیاید، مریض ممکن است علائم زیادی نداشته باشد. اما به طور کلی علائم شامل رنگ پریدگی، سردشدن اندام ها، گزگز اندام ها، عدم توانایی انجام کار، افزایش ضربان قلب، ضعف عمومی بدن برای انجام کارها، تغییر در خلق و خو، تحریک پذیری، افت تحصیلی، زود عصبانی شدن و پرخاشگری است. در رنگ پریدگی سفیدی چشم بی رنگ می شود.