کودهای خانگی

کودهای خانگی

یکی از هزینه های اصلی نگهداری گل و گیاه در خانه جدای از زمانی که برای رسیدگی به آنها صرف می کنیم، تهیه و خرید کود و خاک های تقویتی است که اغلب نیز وارداتی محسوب می شود و با شرایط فعلی ارزی قیمت آنها بسیار بالا رفته است.

اما من معتقدم در خانه همه ما کود تقویتی به صورت بالقوه وجود دارد و فقط کافیست قدری حوصله و زمان بگذاریم تا کود اختصاصی و خاک خانگی قوی تهیه و تولید کنیم.

پوست تخم مرغ

یکی از منابع غنی کلسیم پوست تخم مرغ است، پوستی که ما همیشه آن را در سطل زباله می اندازیم و هنگام شکستن تخم مرغ خیلی حواسمان هست که همراه زرده و سفیده نشود. اما اینبار بیایید و پس از مصرف تخم مرغ ابتدا لایه نازکی که چسبیده به پوست تخم مرغ است را جدا کنید و سپس تا حد ممکن پوست ها را پودر کنید. این پودر سفیدرنگ را با بخشی از خاک رویی گلدان مخلوط کنید. این یک نوع کود تقویتی است که خیلی ساده برای شما در خانه تهیه می شود.

کود گیاهی مایع

برای درست کردن این کود مایع تنها کافیست چند گیاه مختلف مثل زوائد سبزی، پوست موز، پوست نخود فرنگی یا لوبیا و تخم مرغ را تا حد ممکن به تکه های کوچک تقسیم و خرد کنید. در مرحله دوم ظرف مشخصی مانند ظروف خیار شور و ترشی آماده که در داشته باشد را انتخاب کنید و 3 تا 4 برابر موادی که آماده کرده اید به آن آب اضافه کنید. بعد از گذشت 3 روز محلول به دست آمده را با صافی از مواد جامد جدا کنید. می توانید کود مایع را به صورت مستقیم پای گیاهتان بریزید. از این روش برای هربار آبیاری گیاهان استفاده نکنید، چراکه امکان جذب حشرات موذی را فراهم خواهید کرد. یکبار در ماه کافیست.

خاک برگ

خاک برگ یکی از بهترین خاک هایی است که اگر قصد خرید آن را داشته باشید، مجبور خواهید شد برای 4 کیلوگرم خاک بسته بندی شده، چیزی حدود 30 هزار تومان بپردازید. پس چه بهتر که این خاک مغذی را خودتان آماده کنید. برای این کار اول از همه نیاز به برگ خشک دارید. این برگ های خشک را هم از گیاهان داخل خانه تان می توانید تهیه کنید و هم در کوچه و پارک و… ابتدا تا جای ممکن برگ ها را خرد کنید و در ظرف یا گلدان بزرگی که گیاه ندارد با خاک خوب مخلوط کنید. این خاک را برای چند ماه کنار بگذارید تا به مرور خاک برگ آماده استفاده شود.