یک اسپیکر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک اسپیکر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کمتر کسی را در دنیای امروز می توان پیدا کرد که کارش به کامپیوتر یا موبایل وابسته نباشد. اگر کامپیوتر یا موبایل تجهیزات خوبی نداشته باشند، قابلیت های آنها تا حدود زیادی کم خواهد شد. خیلی از افراد تمایل دارند که با کامپیوتر، لپ تاپ یا حتی موبایل خود فیلم ببینند یا موسیقی گوش بدهند، برای این منظور خریدن یک اسپیکر (بلندگو) خوب، ضروری به نظر می رسد. انواع و اقسام اسپیکر، در بازار به فروش می رسند که با بودجه های مختلف، می توان یکی از آنها را خریداری کرد. قبل از خرید اسپیکر، بهتر است بعضی نکات را بدانید.

 قابل حمل های سیم دار

اسپیکرهای قابل حمل، الزاماً بدون سیم نیستند. بعضی از پخش کننده های موسیقی، فاقد اسپیکر هستند به همین دلیل برای استفاده از آنها باید حتماً از هدفون یا اسپیکر کمک گرفت. گاهی این دسته از پخش کننده های موسیقی، بلوتوث ندارند و در چنین شرایطی نباید از اسپیکرهایی که با بلوتوث کار می کنند، استفاده کنید؛ چون بعضی از پخش کننده های موسیقی با چنین اسپیکرهایی اصلاً کار نمی کنند. اگر هم پخش کننده موسیقی شما با بعضی از انواع این دسته از اسپیکرها که خروجی برای اتّصال به پخش کننده موسیقی شما دارند، کار کنند، باز هم لزومی به خرید این دسته از اسپیکرها نیست. چون این دسته از اسپیکرها به نسبت اسپیکرهای قابل حملی که با سیم هستند، گرانتر به فروش می رسند.

اسپیکرهای مستقل

بعضی از اسپیکرها برای اینکه یک فایل صوتی را پخش کنند، حتماً نیاز به کامپیوتر یا لپ تاپ ندارند. این دسته از اسپیکرها علاوه بر داشتن رابط اصلی، به درگاه یو.اس.بی (USB) و شیار کارت حافظه نیز مجهز هستند و همین مسأله می تواند این دسته از اسپیکرها را به یک کالای پرطرفدار تبدیل کند. بعضی از این اسپیکرها قابل حمل هستند و احتیاجی به برق مستقیم هم ندارند و می توان از آنها در هر جایی استفاده کرد.

دارای دکمه سکوت

یکی از مواردی که می تواند در زمان خرید اسپیکر کامپیوتر اهمیت داشته باشد، داشتن دکمه سکوت (Mute) است. اگر اسپیکری دکمه سکوت نداشته باشد، نمی توانید در صورت نیاز صدا را به سرعت قطع کنید. بعضی از اسپیکرها آنقدر پیشرفته هستند که قابلیت کارکردن با کنترل از راه دور را نیز دارند. این دسته از اسپیکرها به نسبت اسپیکرهای معمولی، گرانتر هستند.

کمی تخصصی تر

موارد دیگری در خرید اسپیکر وجود دارند که باید به آنها دقت کنید. البته این موارد کمی تخصصی هستند ولی در خرید یک اسپیکر خوب به شما کمک خواهند کرد. روی هر اسپیکر، اطّلاعات زیادی نوشته شده است که هرکدام از این اطّلاعات، معنا و مفهوم خاصی دارند. روی بیشتر اسپیکرها کلمه هرتز نوشته شده که عدد یکی از هرتزها بزرگتر از عدد دیگر است. توجه به هرتز کوچک، روی کیفیت صدا (ایجاد باس) اثر می گذارد پس توجه داشته باشید که هرتز کوچکتر عددی کمتر از 50 داشته باشد. حساسیت اسپیکر، نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کافی داشته باشید چون این مسأله به نوعی تعیین کننده کیفیت اسپیکر محسوب می شود. دسی بل (db) نشاندهنده این مسأله است و حداقل باید 90 باشد و معمولاً در هدفون ها این عدد به حدود 120 دسی بل می رسد. یک اسپیکر خوب، حتماً باید کنترل کننده بیس و تریبل داشته باشد و این مسأله را در زمان خرید، باید از فروشنده بپرسید.

ورودی مجزا

اسپیکر باید ورودی مجزا (AUX) داشته باشد، پس در زمان خرید، به این نکته نیز دقت کنید. داشتن پورت یو.اس.بی (USB)، به شما این امکان را می دهد که بتوانید بعضی از نرم افزارهای صوتی را به وسیله دکمه های روی اسپیکر، کنترل کنید.

بدون سیم یا با سیم؟

بعضی از اسپیکرهایی که در بازار وجود دارند، بدون سیم هستند و با بلوتوث کار می کنند. این دسته از اسپیکرها بیشتر مناسب افرادی است که می خواهند مدام جای اسپیکر خود را عوض کنند. علاوه بر این، اسپیکرهای بی سیم که با بلوتوث کار می کنند، قابل حمل نیز هستند. خیلی از این اسپیکرها، قابلیت کار با موبایل را هم دارند و حتماً نیازی نیست که در کنار کامپیوتر یا لپ تاپ باشند. این دسته از اسپیکرها شارژی هستند و تا چند ساعت نیاز به شارژ ندارند. اسپیکرهایی که با بلوتوث کار می کنند، معمولاً می توانند تا فاصله حدود 10 متر، به راحتی کار کنند.

رابطه اسپیکر با وای فای

اسپیکرهای قابل حمل، به اسپیکرهایی که با بلوتوث کار می کنند، محدود نمی شوند و نوع دیگری از اسپیکرهای قابل حمل وجود دارند که با اتصال به وای فای (Wi-fi) کار می کنند. این دسته از اسپیکرها نسبت به اسپیکرهایی که با بلوتوث کار می کنند، یک مزیت مهم دارند که آن صدای بالاتر و باکیفیت تر است. یکی از معایب اسپیکرهایی که با وای فای کار می کنند، عدم دسترسی به وای فای به صورت دائمی است؛ به همین دلیل افرادی که می خواهند همیشه اسپیکرهای خود را همراه داشته باشند، سراغ اسپیکرهایی بروند که با بلوتوث کار می کنند.

نکته

هنگام خرید اسپیکرهای قابل حمل، باید به بعضی از نکات توجه کرد. یکی از مهمترین نکاتی که در زمان خرید اسپیکر قابل حمل باید به آن توجه کافی داشت، مقاومت بدنه اسپیکر است. اسپیکرهای فانتزی که با ظرافت ساخته شده اند گزینه چندان خوبی برای حمل در سفر نیستند. علاوه بر این اسپیکرهای قابل حمل باید در برابر نفوذ خاک و آب، مقاومت داشته باشند. میزان مقاومت اسپیکر در برابر این عوامل با یک واحد استاندارد مشخص می شود که معمولاً رقم اوّل مقاومت در برابر نفوذ ذرات خارجی مثل خاک و رقم دوم میزان مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و مایعات را نشان می دهد. اگر این مسأله برای اسپیکر مشخص نشده باشد، روی اسپیکر حرف ایکس (X) درج خواهد شد.

اسپیکرهای دوکاره

بعضی از اسپیکرها علاوه بر پخش صدا، می توانند برای شارژ گوشی، مودم همراه، دوربین، تبلت و… نیز استفاده شوند. این دسته از اسپیکرها درواقع یک نوع پاوربانک نیز محسوب می شوند و به دلیل قابل حمل بودن، می توانند وسیله مناسبی برای آن دسته از افرادی باشند که دائماً در سفر هستند یا شارژ تلفن همراه شان دائماً تمام می شود.

باتری چقدر عمر می کند؟

اسپیکرهایی که قابل حمل هستند با باتری های شارژی کار می کنند به همین دلیل در زمان خرید این دسته از اسپیکرها باید به باتری آنها توجه کافی داشت و میزان ظرفیت باتری و شارژدهی مسأله مهمی است که در رابطه با این دسته از اسپیکرها نباید از نظر دور بماند.

کار گروهی اسپیکرها

بعضی دیگر از اسپیکرها در بازار وجود دارند که می توانند با چند اسپیکر مشابه دیگر، به صورت هماهنگ کار کنند. این دسته از اسپیکرها می توانند فضای بیشتری را تحت پوشش قرار دهند و علاوه بر این، یکی از ویژگی های مهم این دسته از اسپیکرها، پخش صدا به صورت باکیفیت و یکدست است.

حتماً میکروفون داشته باشد

اگر قصد دارید اسپیکری خریداری کنید که با تلفن همراه کار کند، حتماً به این مسأله توجه کنید که اسپیکر حتماً میکروفون داخلی داشته باشد چون در شرایطی که اسپیکر میکروفون داخلی نداشته باشد؛ در زمانی که تلفن همراه زنگ بخورد، امکان برقراری تماس و مکالمه بسیار سخت خواهد شد.

قیمت:

اسپیکرها بسیار متنوع هستند و با توجه به کیفیت پخش صدا و قابلیت هایشان می توانند با قیمت های متفاوتی به فروش برسند.

  • اسپیکرهای بی سیم کامپیوتر (بلوتوث): حدود 240 هزار تومان
  • اسپیکرهای بی سیم قابل حمل (با شیار کارت حافظه و بلوتوث): حدود 86 هزار تومان
  • اسپیکر با قابلیت پاوربانک: حدود 150 هزار تومان
  • اسپیکر وای فای: حدود 160 هزار تومان