یک هود خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک هود خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر موقع غذا درست کردن، بو تمام آشپزخانه را پُر می کند؛ اگر رطوبت محیط بالا می رود و چربی ها روی کاشی ها و در و دیوار آشپزخانه امانتان را بریده است، با خرید یک هود آشپزخانه مناسب می توانید از شر همه اینها خلاص شوید. درواقع هود یک سرمایه گذاری درازمدت برای آشپزخانه شماست که هم باید عملکردی خوب و هم ظاهر قابل قبولی داشته باشد. بعضی هودهای آشپزخانه در حالی که سروصدای زیادی به پا می کنند، عملکرد خوبی ندارند. هودی با کارکرد خوب علاوه بر اینکه سریع و بی سروصدا کار می کند، باید رطوبت آشپزخانه و بوی بد غذا را نیز از بین ببرد و مانع پخش شدن چربی در سطوح آشپزخانه شود.

چه مدل هودی؟

قبل از خرید، ابتدا تصمیم بگیرید چه مدل هودی را می خواهید. اندازه، مدل و هزینه ای که بابت آن می کنید در این میان تعیین کننده است.

هود توکار: به این نوع هود، هودهای یکپارچه هم می گویند که داخل کابینت کار گذاشته می شوند و اگر فضای کمی در آشپزخانه دارید، این هود گزینه خوبی است. پهنای این مدل هود باریک است و تقریباً فضای زیادی اشغال نمی کند.

هود کشویی: این نوع هودها پایین تر از دیوار آشپزخانه قرار می گیرد، بنابراین اگر فضای محدودی دارید، هود کشویی مناسب است. این هودها دارای بخش های کشویی و قابل تنظیمی است که می توان موقع استفاده، سقف کشویی آن را بازکرد.

هود شومینه ای: اگر اجاق گازتان به دیوار چسبیده، می توانید از هودهای شومینه ای استفاده کنید. این هودها علاوه بر طاق، یک لوله شومینه ای هم دارد که از جنس فولاد، شیشه یا ترکیبی از هردو است. اندازه های بزرگ این نوع هود در آشپزخانه نقش تزئینی هم ایفا می کنند.

هود رومیزی: اگر آشپزخانه تان کوچک است و جای هود ندارید، هودهای رومیزی گزینه مناسبی هستند. این هودها که به تازگی تولید می شوند، معمولاً در قسمت پشت اجاق گازهایی قرار می گیرند که روی کابینت نصب می شوند و امکان نصب هود در قسمت بالای آن وجود ندارد. این هودها داخل کابینت تعبیه می شوند و وقتی نیازی به آن ندارید، می توانید هود را داخل ببرید.

هود جزیره ای: هودهای جزیره ای، بزرگ و معمولاً گرانقیمت هستند اما ظاهر زیبایی به آشپزخانه می دهد. این هودها مستقیماً به سقف متصل می شوند، بنابراین به فضای زیادی برای جادادن این مدل در آشپزخانه نیاز دارید.

هود مخفی: این مدل ازجمله مدل های قدیمی هودهای آشپزخانه به شمار می رود. این هودها در زاویه مناسبی نسبت به دیوار و معمولاً در زیر دیوار کار گذاشته می شوند. قیمت آنها نسبتاً مناسب است و مانند هودهای توکار برای آشپزخانه هایی با فضای محدود بسیار مناسبند.

نکاتی که باید رعایت کنید

تمام هودهای آشپزخانه دارای فیلترهای چربی هستند. همزمان با خروج چربی از داخل ظرفی که روی اجاق گاز قرار دارد، این فیلترها چربی را جذب کرده و مانع چسبیدن آن به سطوح آشپزخانه می شود و به راحتی می توان آنها را تمیز کرد. مدل های جدید این فیلترها فلزی، آلومینیومی یا فولادی هستند اما بعضی از آنها هم کاغذی یا فومی هستند. برای تمیز نگه داشتن این فیلترها بهتر است یا آنها را بشویید یا به طور مرتب تعویض شان کنید. فیلترهای فلزی را باید مرتب بشویید تا چربی های چسبیده پاک شوند. آنها را حتی می توانید داخل ماشین ظرفشویی قراردهید. اما فیلترهای کاغذی یا فومی در فواصل مشخص باید تعویض شوند. بعضی هودها دارای شاخص تعویض فیلتر هستند که نشان می دهد چه زمانی باید آن را عوض کنید.

سروصدای هود: بعضی هودهای قدیمی سروصدای زیادی به راه می اندازند، اما مدل های جدید کم صداتر ساخته شده اند. بهترین مدل های هود آشپزخانه فقط حدود 50 دسی بل صدا تولید می کنند که بیشتر از صدای یخچال نیست. اما هودهای پرسروصدا حدود 20 دسی بل صدا تولید می کنند که صدایشان چهاربرابر بلندتر است.

کنترل ها: برای کارکردن راحت تر با هود، نمونه هایی را بخرید که کنترل آنها در جلوی آن قرار گرفته باشد.

تنظیمات قدرت: هودها معمولاً سه سرعته هستند. اگر غذاهای بوداری طبخ می کنید، هودی با قدرت بالا بخرید که بتواند به سرعت بو و بخار را از آشپزخانه تخلیه کند.

تخلیه یا گردش هوا: هودهای آشپزخانه به گونه ای ساخته شده اند که هوا را ازطریق کانالی که به دیافراگم تعبیه شده در دیوار تخلیه می کند. درعوض از آنها می توان در حالت گردش هوا استفاده کرد که قبل از آن از فیلترهای کربنی عبور می کند.