خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

آشنایی با موزه ی نظامی کاخ سعدآباد

گردشگری آذر ۱, ۱۳۹۵

در امتداد جادّه ی پوشیده شده از درختان چنار و افرا و در مرکز مجموعه ی تاریخی فرهنگی سعدآباد، موزه ی نظامی ایران به چشم می خورد و ۲ عراده توپ جنگی چرخدار در بدو ورود به موزه به بازدیدکنندگان خیرمقدم می گویند. بنای موزه در کاخی بزرگ که در ضلع شمال غربی و مشرف به کوه ساخته شده است خودنمایی می کند.

این عمارت که به کاخ شهرام مشهور است در ۲ طبقه ساخته شده و کلّ فضای آن به نمایش ادوات جنگی و نظامی ایران اختصاص یافته است. بازدید از موزه ی نظامی فرصت خوبی است تا با سیر پیدایش و تکامل ارتش در ایران آشنا شده و بر دانسته های تاریخی خود بیفزاییم.

تالار یادمان و یادگاران دفاع مقدّس

در قسمت کوچکی از اندرونی های طبقه ی دوم موزه ی نظامی یکی از گمنام ترین بخش های این مجموعه واقع شده و به نمایش آثار و چهره های ماندگار ارتش اختصاص دارد.

این تالار با به نمایش گذاشتن چهره های فرماندهان نظامی دوران دفاع مقدّس مانند شهید صیّاد شیرازی، شهید آبشناسان، شهید فلّاحی، شهید کلاهدوز، شهید ستّاری و شهید همّت، تلاش می کند که یاد و خاطره ی این دلیرمردان را همیشه در اذهان زنده و جاوید نگه دارد.

در ویترین های این تالار، لباس ها، آثار، ادوات و دستنوشته های این شهیدان و دیگر افتخارآفرینان ارتش به نمایش درآمده و در بخش دیگری از آن، ماکت مقیاسی عملیات ثامن الائمه که به شکست حصر آبادان و تسریع در عملیات جنگی جنوب ایران منجر شد با طرّاحی ۳ بعدی کالک منطقه، محورهای دسترسی، مرز و… به نمایش گذاشته شده است.

در بخش دیگری از این سالن ویترین ادوات غنیمت گرفته شده از نیروهای بعثی عراق به چشم می خورد و درون آن ابزارهای ارتباطی نظیر بی سیم، کلاه مخابراتی، انواع سلاح انفرادی و… دیده می شود.

از تفنگداران قزاق تا مسلسل وینچستر

آثار موجود در تالار اصلی یکی از دیدنی ترین قسمت های موزه به شمار می رود. در ابتدای این بخش لباس های رزمی سربازان دوران هخامنشی، ساسانی، صفویه، قاجاریه و در نهایت قزاق ها به نمایش درآمده و در کنار آنها سپرها، درفش ها، کلاهخودها بر جذابیت بیشتر آن افزوده است.

در بخش اوّل این تالار ویترین های متعددی وجود دارد که در یکی از آنها مدال دست پوینت که نشان یکی از مهمترین دانشکده های افسری آمریکاست خودنمایی می کند. این مدال توسّط ژنرال فردریک ارونیک رئیس دانشکده دست پوینت در سال ۱۹۵۲ به ایران اهدا شد.

از دیگر آثار موجود در این بخش می توان به کلاشینکف ارتشبد فریدون جم، کلت کالیبر ۲۲ روسی و آمریکایی، برنو محمّدرضا پهلوی و تفنگ ژ۳ اهداشده توسّط رئیس جمهوری ترکیه در اردیبهشت سال ۵۴ اشاره کرد.

مسلسل اسپانیولی ۱۹۷۰، تفنگ لول شکاری هندی، تفنگ ۵ تیر ترکیه، طپانچه ی اتوماتیک جمشید آموزگار، مسلسل وینچستر و ماکزیم از دیگر آثار خاص این بخش از موزه است.

در قسمت های مختلف این سالن سرستون نقره ای ارتش هندوستان اهداشده در مراسم تشییع جنازه ی رضاخان دیده می شود و در سایر بخش ها پرچم فوج فولادین، شمشیرها، نشان های دوران پهلوی به همراه ماکت توپ اهدایی به ستاد ارتش قرار داده شده است.

فوج های قاجاریه و سلاح زنبورک

یکی دیگر از آثار خارق العاده این موزه، دفتر اسامی و مشخصات فوج های مخصوص ناصرالدین شاه است که با دقّت خاصی نوشته شده است. در بالای این دفتر تابلو عظیمی که دربرگیرنده نمایش مراسم سلام در حضور ناصرالدین شاه قاجار است دیده می شود. این تابلو را سردار سیف السلطنه علی اکبر خان افشار قاسمیلو در سال ۱۳۰۳ اهدا کرده است.

شمشیر فولادی شوسکه روسیه متعلّق به سال ۱۸۲۹ و اهداشده توسّط نیکلاس اوّل به فتحعلی شاه قاجار را باید در ردیف محبوب ترین آثار این گنجینه قرار داد.

تفنگ های قلعه ای دوره ی عثمانی، قمه ی قشونی ۱۹۱۱ میلادی، تفنگ سرپر مصری، تپانچه ی فشنگ زنی رولور ۱ تا ۶ اول به همراه تپانچه ی موسوم به شیشه ی عطر و اسلحه ی خودکار ساخت صنعت کاران کرمانشاه نیز بر جذّابیت های این بخش از موزه افزوده است.

در وسط محوّطه ی تالار یک شتر تاکسیدرمی شده که حامل سلاح زنبورک است بسیاری از نظرها را به سمت خود جلب می کند. این سلاح ساخت ایران بوده و در زمان نادرشاه به کار برده می شد.

در سایر ویترین های این قسمت از موزه ی نظامی، آثار و ادواتی از وسائل مربوط به ساخت گلوله های سرپر دیده می شود و در بخش دیگری از آن انواع دوربین های جنگی و شکاری قرار گرفته است.

تفنگ سرپر و دوران طلایی چاشنی

در طبقه ی دوم موزه انبوهی از سلاح ها، نشان ها و ادوات جنگی به چشم می خورد و به طور شاخص سیر تکامل سلاح و مهمّات ایران از زمان ورود تفنگ های سرپر، چخماقی و در نهایت چاشنی دار به نمایش درآمده است. از آثار جالب توجه این تالار می توان به تپانچه ی سرپر ساخت ایران و تپانچه ی چاشنی دار عبّاس میرزا قاجار اشاره کرد.

مسلسل ماکزیم ۱۳۰، مسلسل هاچ کیس ۱۹۰۵ فرانسه و مسلسل ۳ لوله ولن مظفرالدّین شاه ساخت ۱۸۸۷ میلادی در کارخانه ی نوردن فلت انگلستان از دیگر جاذبه های موزه ی نظامی محسوب می شود.

تفنگ های سرپر شاه عبّاسی مربوط به سال های ۹۳۸ تا ۱۰۳۸ قمری، تفنگ چخماقی دوران صفویه و قاجاریه که ساخت صنعت کاران ایران و قفقاز در قرون ۱۲ تا ۱۴ قمری است از دیگر بخش های جذّاب این تالار است.

همچنین دیدن تفنگ برادران شرلی، تفنگ طهماسب، تفنگ ۸ لول فیتیله ای به همراه دبه باروت و سپر پوست کرگدن در کنار شمشیر سفیر کبیر ایران، شمشیر فولادی و طلاکوب شده شاه عبّاس به همراه شمشیر فولادی ساخت ایران در دوره ی صفویه، خالی از لطف نیست.

از عجایب موجود در این سالن می توان به نقشه ی شهر هرات و عصای تفنگی به منظور حفاظت از شخصیت های سلسله ی قاجاریه اشاره کرد.

سیر تکامل توپ های تاریخی ایران

از ابتدای ورود به محوّطه ی موزه و در امتداد سالن های آن شکل های مختلفی از توپ های جنگی ایران که در دوران های گذشته مورد استفاده قرار گرفته و حالا به عنوان میراثی ارزشمند در این موزه نگهداری می شود، نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند.

با گذشتن از توپ های برنجی ساخت ایران و توپ قلعه ای قاجار که ساخت کارخانه ی مبارکه ی اصفهان بود، به توپ کوهستانی کالیبر ۷۵ بوفورس می رسیم که تاریخ ساخت آن به سال ۱۳۱۲ بر می گردد و در کنار آن هیولای عظیم الجثّه که به توپ تک لول دریایی شهرت یافته خودنمایی می کند؛ کمی آنطرف تر ۴ لوله توپ سنگین قلعه ای که تاریخ ساخت ۱۸۲۸ میلادی روی آن حک شده جالب توجه است. این توپ ها از طرف امپراطور روسیه به عبّاس میرزا و به منظور حفظ صلح، مهر و ایجاد اعتماد در زمان امضای عهدنامه ترکمان چای اهدا شده است.

در سکوی جنوب موزه نیز ۸ عراده توپ شامل آستریان ۸۰ میلیمتری ساخت اتریش، توپ کالیبر ۹۰ چرخدار ۱۸۷۸، سیندار فرانسوی، توپ ۷۵ کشتی ساخت انگلستان، هویتزر ۱۰۵، اشکودا لول بلند ۱۰۵، توپ روسی کانن ۱۲۰ ساخت سال ۱۹۱۴ و توپ کالیبر ۷۵ سوئدی دیده می شود.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ارسال نظر

 • دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  با در شهریور ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  اپلیکیشن اندرویدِ های یو، ویژه خرید و فروش راحت و بی واسطه، منتشر شد.

 • روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  با در مهر ۲۰, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  برای برّاق شدن اتومبیل، آن را با نرم کننده ی مو دارای لانولین بشویید. با این روش، انگار اتومبیل خود را تازه واکس زده اید. ضمن آن که در هوای بارانی، باران به راحتی از روی آن رد شده، کمتر لک خواهد شد. شیشه ی جلوی ماشین را بعد از باران با نوشابه تمیز کنید. […]

 • توصیه هایی برای جویندگان کار

  توصیه هایی برای جویندگان کار

  با در مهر ۲۵, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  نامه ی استخدامی اوّلین گام برای تصاحب شغل است. به یاد داشته باشید که کارفرمایان روزانه هزاران نامه استخدامی و رزومه دریافت می کنند. هدف شما باید پیشی گرفتن از بقیه باشد. یک نامه ی استخدامی خوب می تواند شما را بهترین فرد برای شغل مورد نظر جلوه دهد.

 • تمرکز

  تمرکز

  با در مهر ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  از عارف بزرگی پرسیدند: آیا پس از این همه دانش و فرزانگی، هنوز هم به ریاضت مشغولی؟ گفت: آری گفتند: چگونه؟ گفت: وقتی غذا می خورم، فقط غذا می خورم و وقتی می خوابم، فقط می خوابم.

 • توقیف خودرو توسط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  توقیف خودرو توسّط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  با در مهر ۱۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  عواملی که باعث توقیف خودرو با جرثقیل می شود: پارک در محلّ تابلو حمل توسّط جرثقیل (هر تابلو دارای حریم است، بطوریکه از تابلو به شعاع ۱۵ متر در حریم تابلو بوده و پارک در این حریم مساوی با حمل توسّط جرثقیل می شود.) پارک در حریم شیر آتشنشانی پارک در ایستگاه اتوبوس و حریم […]

 • راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  با در مهر ۱۷, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  ۱- اوّلین کاری که بعد از وقوع تصادف باید طرفین انجام دهند و خوشبختانه همه از آن اطّلاع دارند، تماس با ۱۱۰ است. وقتی شما با پلیس تماس می گیرید و آدرس محلّ وقوع تصادف را می دهید، نزدیکترین واحد راهنمایی و رانندگی، یک کارشناس تصادف پیش شما می فرستد تا مقصّر را تعیین کند. […]