خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

حفظ سلامت تایپیست ها

اطلاعات عمومی آبان ۲۶, ۱۳۹۵

تایپ کردن از جمله شغل هایی است که در آن فرد برای مدّت طولانی باید در یک محل ثابت بنشیند تا کار خود را به پایان برساند. در این شغل و شغل های مشابه، رعایت وضعیت مناسب نشستن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های اندام ها و ستون فقرات بسیار مهم است.

مثلاً «سندرم تونل کارپال» که بیماری عصبی مچ دست است، در تایپیست ها از نامناسب بودن قرارگیری مچ دست ناشی می شود. در این بیماری عصب مدیان که یکی از ۵ عصب اصلی اندام فوقانی است در ناحیه ی مچ تحت فشار قرار می گیرد و باعث درد ماهیچه ای، گزگز و ضعف از مچ به پایین می شود. این سندرم بیشتر در زنان بالای ۴۰ سال دیده می شود. این سندرم در کسانی که به طور مداوم تایپ می کنند مخصوصاً آنهایی که وضعیت مناسب نشستن را رعایت نمی کنند رخ می دهد.

چاقی، حاملگی، آرتریت، آمیلوئیدوز، میلوم مولتیپل و دیابت از دیگر عوامل ایجاد این سندرم به شمار می روند. علائم این سندرم معمولاً به طور متناوب ظاهر می شود. در صورت پیشرفت بیماری در نهایت با عمل جراحی غلاف دربرگیرنده ی عصب مدیان در مچ دست باز می شود تا فشار از روی این عصب برداشته شده و علائم بیماری برطرف شود.

برای جلوگیری از ابتلا به این سندرم پزشکان توصیه می کنند تایپیست ها از آتل هایی استفاده کنند که مچ دست را صاف نگه می دارد. همچنین به این افراد توصیه می شود از تمرینات کششی استفاده کنند و استراحت دادن به دست ها در فواصل تایپ کردن را از یاد نبرند.

توصیه هایی برای تایپیست ها

به کار بستن دستورات زیر هنگام تایپ کردن باعث حفظ سلامت شما ضمن کار خواهد شد:

 • هرگز برای مدّتی بیش از ۳ ساعت به طور مداوم تایپ نکنید. به ازای هر یک ساعت تایپ کردن ۱۰ دقیقه استراحت کنید. در این مدّت می توانید حرکات کششی انجام دهید و در اتاق راه بروید.
 • صفحه کلیدهایی برای تایپیست ها طرّاحی شده است که هنگام تایپ کردن، دست در وضعیت مناسب قرار می گیرد و کمتر خسته می شود. در صورت امکان یکی از این صفحه کلیدها را برای خود تهیه کنید.
 • هنگامیکه پشت میز نشسته اید، دقّت داشته باشید امتداد چشم شما باید عمود بر بالای صفحه ی مانیتور باشد و ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر از مانیتور فاصله داشته باشد. زاویه ی بین بازو و ساعد و همچنین زاویه ی بین ران و ساق پا باید ۹۰ درجه باشد. مچ دست نباید افتاده باشد و باید صاف قرار گیرد. کمر باید از تکیه گاه مناسب برخوردار باشد به طوری که بدن صاف قرار گیرد.
 • پشتی صندلی باید با محلّ نشستن صندلی زاویه ی ۹۰ درجه بسازد. هنگام نشستن باید پاهایتان روی زمین قرار گیرد، در غیر این صورت باید تکیه گاهی زیر پاهای خود بگذارید تا پاها هنگام نشستن آویزان نباشد.

به کار بستن دستورات فوق تا حدّ زیادی باعث کاهش بیماری های شغلی در تایپیست ها می شود. البته ورزش و فعالیت خارج از محلّ کار را فراموش نکنید و به یاد داشته باشید داشتن بدنی سالم از هر چیز مهمتر است.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ارسال نظر

 • دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  با در شهریور ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  اپلیکیشن اندرویدِ های یو، ویژه خرید و فروش راحت و بی واسطه، منتشر شد.

 • روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  با در مهر ۲۰, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  برای برّاق شدن اتومبیل، آن را با نرم کننده ی مو دارای لانولین بشویید. با این روش، انگار اتومبیل خود را تازه واکس زده اید. ضمن آن که در هوای بارانی، باران به راحتی از روی آن رد شده، کمتر لک خواهد شد. شیشه ی جلوی ماشین را بعد از باران با نوشابه تمیز کنید. […]

 • توصیه هایی برای جویندگان کار

  توصیه هایی برای جویندگان کار

  با در مهر ۲۵, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  نامه ی استخدامی اوّلین گام برای تصاحب شغل است. به یاد داشته باشید که کارفرمایان روزانه هزاران نامه استخدامی و رزومه دریافت می کنند. هدف شما باید پیشی گرفتن از بقیه باشد. یک نامه ی استخدامی خوب می تواند شما را بهترین فرد برای شغل مورد نظر جلوه دهد.

 • تمرکز

  تمرکز

  با در مهر ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  از عارف بزرگی پرسیدند: آیا پس از این همه دانش و فرزانگی، هنوز هم به ریاضت مشغولی؟ گفت: آری گفتند: چگونه؟ گفت: وقتی غذا می خورم، فقط غذا می خورم و وقتی می خوابم، فقط می خوابم.

 • خر گنه کار

  خرِ گنه کار

  با در آبان ۱۰, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  روزی روزگاری یک شیر و یک پلنگ و یک سگ و یک خر در بیشه زاری می زیستند. از قضا آن سال بارانی نبارید. رودخانه خشک بود و مزرعه غبارآلود و غذایی وجود نداشت. شیر غرّید: چرا همه چیز به هم ریخته است؟ چرا باران نمی بارد؟ چرا غذایی برای خوردن نداریم؟ شاید به این […]