خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

اطلاعات عمومی مهر ۱۷, ۱۳۹۵

۱- اوّلین کاری که بعد از وقوع تصادف باید طرفین انجام دهند و خوشبختانه همه از آن اطّلاع دارند، تماس با ۱۱۰ است. وقتی شما با پلیس تماس می گیرید و آدرس محلّ وقوع تصادف را می دهید، نزدیکترین واحد راهنمایی و رانندگی، یک کارشناس تصادف پیش شما می فرستد تا مقصّر را تعیین کند.

نکته ضروری ۱:

اگر طرف مقابل شما مقصّر بود و به شما گفت خودش صافکاری، نقّاشی دارد یا فلان جا آشنا دارد یا خلاصه با این جمله های ابتکاری خواست به پلیس زنگ نزنید، به نفع تان است زیر بار نروید. چون طرف مقابل از این راه می خواهد در مصرف کوپن بیمه اش صرفه جویی کند و احتمالاً شما را به صافکاری می برد که با حدّاقل قیمت، اتومبیل شما را تعمیر کند. نهایتاً اگر همه چیز خیلی خوب پیش برود، بعید است از وضعیت صافکاری اتومبیل تان راضی باشید. پس بهتر است خسارت را از بیمه بگیرید و خودتان با خیال راحت بروید سراغ یک صافکار و نقّاش ماهر.

۲- دومین اقدام کنار بردن اتومبیل از مسیر سواره هاست. یعنی اگر وسط بزرگراه و خیابان پرتردّد تصادف کردید، لزومی ندارد دقیقاً همان نقطه بمانید تا پلیس از راه برسد و مقصّر را تعیین کند. اگر پلیس ببیند راه را بند آورده اید قطعاً هر دو طرف را به دلیل سدّ معبر جریمه خواهد کرد. اگر مقصّر مشخص است و حاضرین سرِ صحنه می توانند برای پلیس توضیح دهند، که مشکلی نیست، امّا اگر طرف مقابل تان مقصّر است و شک دارید بعداً بخواهد ماجرا را وارونه جلوه دهد، با موبایل تان از وضعیت خودروها عکس بگیرید و بعد مسیر را باز کنید.

نکته ضروری ۲:

تصادف ها به دو دسته ی خسارتی و جرحی تقسیم می شوند. وقتی حتّی از بینی کسی خون جاری شود، دیگر تصادف جرحی (و نه خسارتی) محسوب می شود و ماجرای دیگری دارد. ناگفته نماند اگر تصادف منجر به فوت رخ داد، نباید موقعیت خودروها را به هم بزنید و تا آمدن پلیس و اورژانس باید صبر کنید.

۳- خیلی از کسانی که تازه گواهینامه گرفته اند و راننده شده اند، اسم «کروکی» به گوش شان خورده و فکر می کنند برای هر تصادفی باید کارشناس کروکی بکشد. در صورتی که اصلاً اینطور نیست. طبق آخرین قانون که از اسفند سال ۱۳۹۰ اعمال می شود، شرکت بیمه موظّف است تا سقف دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان خسارت «تصادف خسارتی سازشی» را بدون کروکی پلیس پرداخت کند. بد نیست بدانید کروکی ها دو نوع هستند:

 • کروکی سازش

در بیشتر موارد و مخصوصاً تصادف های داخل شهری از این برگه ها استفاده می شود. وقتی تصادف خسارتی اتّفاق می افتد و دو طرف ماجرا آدم های معقولی هستند و قبول می کنند که چه کسی مقصّر است و با هم به توافق می رسند، اگر مدارک هر دو طرف (گواهینامه، کارت خودرو، کارت بیمه ی شخص ثالث و برگه ی معاینه فنّی) کامل بود، برگ کروکی سازش می گیرند و به بیمه مراجعه می کنند.

 • کروکی عدم سازش

این کروکی در مورد تصادف های جرحی و فوتی چون نیاز به مراجع قضایی است و تصادف های خسارتی که طرفین در تصادف با هم سازش نمی کنند یا فکر می کنند حتماً دیگری مقصّر است، استفاده می شود. اگر هم مدارک تان ناقص باشد، کروکی عدم سازش تنظیم می شود. پس اگر یکی از مدارک همراه تان نبود، زنگ بزنید تا مدارک را برایتان بیاورند، تا برگه ی کروکی سازش پُر شود که دردسرش کمتر است.

۴- آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصّر، مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصّر نیست باید خسارت خود را از بیمه ی شخص ثالث مقصّر دریافت کند. پس اگر در تصادفی شما مقصّر شناخته شدید، دنبال گرفتن خسارت نباشید. هزینه ی طرف مقابل را که بیمه ی شما می دهد امّا برای اتومبیل خودتان باید هزینه کنید، البته اگر بیمه بدنه داشته باشید، می توانید با مراجعه به شرکت بیمه کننده خسارت اتومبیل خودتان را دریافت کنید. فقط این نکته را فراموش نکنید که اگر هزینه ی تعمیر اتومبیل تان با زیر صد هزار تومان حل می شود اصلاً سراغ بیمه ی بدنه نروید. چون در سال های بعد برای تمدید بیمه نامه تخفیف هایی را از دست می دهید که قطعاً از مبلغ خسارت تان بیشتر خواهد بود.

نکته ضروری ۳:

قبلاً وقتی تصادفی صورت می گرفت طرفین تصادف باید با هم به مراکز تعیین خسارت بیمه ی مربوطه مراجعه می کردند. با این روند به طور طبیعی تعداد مراجعه کننده ها بیشتر و جلوی مراکز پرداخت خسارت شلوغ تر می شد، امّا الان دیگر نیاز نیست هر دو طرف به مراکز بیمه مراجعه کنند. فرد خسارت دیده می تواند به تنهایی با کوپن طرف مقابل به شرکت بیمه برود.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ارسال نظر

 • دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  با در شهریور ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  اپلیکیشن اندرویدِ های یو، ویژه خرید و فروش راحت و بی واسطه، منتشر شد.

 • روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  با در مهر ۲۰, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  برای برّاق شدن اتومبیل، آن را با نرم کننده ی مو دارای لانولین بشویید. با این روش، انگار اتومبیل خود را تازه واکس زده اید. ضمن آن که در هوای بارانی، باران به راحتی از روی آن رد شده، کمتر لک خواهد شد. شیشه ی جلوی ماشین را بعد از باران با نوشابه تمیز کنید. […]

 • توصیه هایی برای جویندگان کار

  توصیه هایی برای جویندگان کار

  با در مهر ۲۵, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  نامه ی استخدامی اوّلین گام برای تصاحب شغل است. به یاد داشته باشید که کارفرمایان روزانه هزاران نامه استخدامی و رزومه دریافت می کنند. هدف شما باید پیشی گرفتن از بقیه باشد. یک نامه ی استخدامی خوب می تواند شما را بهترین فرد برای شغل مورد نظر جلوه دهد.

 • توقیف خودرو توسط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  توقیف خودرو توسّط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  با در مهر ۱۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  عواملی که باعث توقیف خودرو با جرثقیل می شود: پارک در محلّ تابلو حمل توسّط جرثقیل (هر تابلو دارای حریم است، بطوریکه از تابلو به شعاع ۱۵ متر در حریم تابلو بوده و پارک در این حریم مساوی با حمل توسّط جرثقیل می شود.) پارک در حریم شیر آتشنشانی پارک در ایستگاه اتوبوس و حریم […]

 • تمرکز

  تمرکز

  با در مهر ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  از عارف بزرگی پرسیدند: آیا پس از این همه دانش و فرزانگی، هنوز هم به ریاضت مشغولی؟ گفت: آری گفتند: چگونه؟ گفت: وقتی غذا می خورم، فقط غذا می خورم و وقتی می خوابم، فقط می خوابم.

 • راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  با در مهر ۱۷, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  ۱- اوّلین کاری که بعد از وقوع تصادف باید طرفین انجام دهند و خوشبختانه همه از آن اطّلاع دارند، تماس با ۱۱۰ است. وقتی شما با پلیس تماس می گیرید و آدرس محلّ وقوع تصادف را می دهید، نزدیکترین واحد راهنمایی و رانندگی، یک کارشناس تصادف پیش شما می فرستد تا مقصّر را تعیین کند. […]