خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

چگونه از باتری موبایل نگهداری کنیم؟

اطلاعات عمومی آبان ۲۰, ۱۳۹۵

یکی از مهمترین مشکلات گوشی های تلفن همراه مربوط به باتری آنهاست. زمانی که شارژ گوشی ناگهان تخلیه می شود به این معنی است که باتری کارایی خود را از دست داده است و یا یکی از دلایلی که گوشی هنگام کار با برنامه های مختلف هنگ می کند، عدم توانایی باتری در تأمین توان مورد نیاز است. با رعایت مواردی جزیی می توان عمر باتری های لیتیومی را افزایش داد. این توصیه ها برای اغلب باتری های لیتیومی کاربرد دارد و می توان از آنها برای نگهداری از باتری لپ تاپ و بعضی از دوربین های دیجیتالی نیز استفاده کرد.

شارژ اوّل

زمانی که برای اوّلین بار گوشی را شارژ می کنید ظرفیت باتری مشخص می شود. ساختار باتری های لیتیومی با سایر باتری ها متفاوت است و شارژهای اوّلیه در آنها اهمیت زیادی دارند. اوّلین استفاده از گوشی نباید با شارژ همراه باشد، به این معنی که ابتدا اجازه دهید شارژ اوّلیه به طور کامل تخلیه شود (باتری دستگاه خالی شود) و بعد گوشی را به طور کامل شارژ کنید.

زمان این شارژ معمولاً به ظرفیت باتری وابسته است. در گوشی های موبایل که دارای باتری کوچکی هستند زمانی بین شش تا هشت ساعت کافی خواهد بود امّا در لپ تاپ ها بهتر است این زمان تا ۱۲ ساعت افزایش پیدا کند. این عمل را برای بار دوم و سوم هم تکرار کنید و هر بار تا تمام شدن کامل ذخیره ی باتری و خاموش شدن دستگاه از شارژ مجدّد استفاده نکنید.

این نکته برای دفعات اوّل نقش مؤثّری در طول عمر باتری دارد، به همین دلیل بهتر است نصب نرم افزار و مواردی از این دست را تا چند روز به تعویق بیاندازید. اگر کار ضروری با دستگاه ندارید آن را حین شارژ خاموش کنید. معمولاً بعد از یکی دو ساعت گوشی پیام پایان شارژ را نشان خواهد داد امّا در دفعات اوّل به این پیام توجه نکنید و اجازه دهید شارژ ادامه داشته باشد.

دفعات شارژ

باتری ها معمولاً از نظر دفعات شارژ محدودیت هایی دارند. البته این محدودیت ها زیاد نیست و برای سال ها کافی خواهد بود، با این حال بعضی موارد می تواند به دوام باتری کمک کند. در هر بار شارژ، باتری را به طور کامل شارژ کنید و تا قبل از پایان آن، آداپتور را جدا نکنید. شارژ بیش از حد هم برای گوشی مناسب نیست و بهتر است زمانی که پیام شارژ ظاهر شد تا چند دقیقه به شارژ ادامه دهید و بعد شارژر را جدا کنید.

بعضی افراد طبق عادت شب ها باتری را شارژ می کنند و این اتّصال تا صبح برقرار است. این روش نیز برای باتری مناسب نیست. نکته ی دیگر استفاده از رابط USB است. زمانی که گوشی را برای انتقال فایل ها به کامپیوتر متّصل می کنید به صورت خودکار شارژ باتری آغاز می شود. هر بار اتّصال به معنی یکبار استفاده از شارژر خواهد بود. اگر این کار را بیش از حدّ معمول انجام می دهید احتمال کاهش عمر باتری وجود دارد.

شارژر مناسب

از آداپتور مناسب با گوشی خود استفاده کنید. بعضی از آداپتورها ممکن است از نظر شدّت جریان با گوشی سازگار نباشند. البته امروزه استانداردهایی برای آداپتورها وجود دارد و اغلب گوشی ها نیز بر اساس این استانداردها عمل می کنند. به همین دلیل می توان از یک شارژر برای چند نوع گوشی مختلف استفاده کرد. یکی از دلایل داغ شدن باتری هنگام شارژ می تواند با آداپتور آن مرتبط باشد.

شارژ گوشی در هوایِ گرم نیز باعث آسیب دیدن باتری خواهد شد. این اتّفاق معمولاً در اتومبیل ها بسیار دیده می شود. اگر هوای داخل اتومبیل گرم است و یا گوشی زیر نور آفتاب قرار دارد بهتر است آن را شارژ نکنید. استانداردهای ایمنی برای باتری ها باعث می شوند تا امنیت آنها افزایش یابد، با این حال مواردی بوده است که شارژ باتری در هوای بسیار گرم به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی باعث انفجار باتری شده است.

تمیزکردن اتّصالات

اگر اتّصالات و پین هایی که به باتری متّصل می شوند تمیز نباشند، جریان به درستی انتقال پیدا نمی کند. این آلودگی ها می توانند باعث افزایش مقاومت در مسیر جریان شوند که این مسأله به باتری و گوشی آسیب می زند. این موضوع فقط در مورد پایه های درونی گوشی نیست بلکه شامل خروجی آداپتور نیز می شود. بهتر است در دوره های زمانی مشخص این اتّصالات را تمیز کنید. در نقاطی که رطوبت هوا زیاد است، ترکیبات فلزی در محلّ پایه ها با رطوبت هوا واکنش می دهند و ایجاد اکسید می کنند. ضمن اینکه اگر جنس دو فلزی که برای اتّصالات استفاده می شود همسان نباشد هم ممکن است به باتری آسیب برساند.

سردکردن باتری

باتری های لیتیومی زمانی که در سرما قرار می گیرند، دچار بعضی فعل و انفعالات شیمیایی می شوند که می تواند به احیای ظرفیت از دست رفته ی آنها کمک کند. به همین دلیل باتری های مستعمل را می توان درون یخچال یا فریزر قرار داد. این روش از نظر علمی ثابت شده است، با این حال الزاماً به معنی کارکرد صحیح باتری بعد از آن نیست. به طور خلاصه می توان گفت امتحان این روش ضرری ندارد ولی با انجام آن انتظار یک باتری نو را نداشته باشید.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ارسال نظر

 • دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  دانلود رایگان اپلیکیشن اندروید های یو

  با در شهریور ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  اپلیکیشن اندرویدِ های یو، ویژه خرید و فروش راحت و بی واسطه، منتشر شد.

 • روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  روش های متفاوت شستشوی اتومبیل

  با در مهر ۲۰, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  برای برّاق شدن اتومبیل، آن را با نرم کننده ی مو دارای لانولین بشویید. با این روش، انگار اتومبیل خود را تازه واکس زده اید. ضمن آن که در هوای بارانی، باران به راحتی از روی آن رد شده، کمتر لک خواهد شد. شیشه ی جلوی ماشین را بعد از باران با نوشابه تمیز کنید. […]

 • توصیه هایی برای جویندگان کار

  توصیه هایی برای جویندگان کار

  با در مهر ۲۵, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  نامه ی استخدامی اوّلین گام برای تصاحب شغل است. به یاد داشته باشید که کارفرمایان روزانه هزاران نامه استخدامی و رزومه دریافت می کنند. هدف شما باید پیشی گرفتن از بقیه باشد. یک نامه ی استخدامی خوب می تواند شما را بهترین فرد برای شغل مورد نظر جلوه دهد.

 • تمرکز

  تمرکز

  با در مهر ۲۹, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  از عارف بزرگی پرسیدند: آیا پس از این همه دانش و فرزانگی، هنوز هم به ریاضت مشغولی؟ گفت: آری گفتند: چگونه؟ گفت: وقتی غذا می خورم، فقط غذا می خورم و وقتی می خوابم، فقط می خوابم.

 • توقیف خودرو توسط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  توقیف خودرو توسّط جرثقیل راهور و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص

  با در مهر ۱۴, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  عواملی که باعث توقیف خودرو با جرثقیل می شود: پارک در محلّ تابلو حمل توسّط جرثقیل (هر تابلو دارای حریم است، بطوریکه از تابلو به شعاع ۱۵ متر در حریم تابلو بوده و پارک در این حریم مساوی با حمل توسّط جرثقیل می شود.) پارک در حریم شیر آتشنشانی پارک در ایستگاه اتوبوس و حریم […]

 • راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  راهنمای اقدامات بعد از تصادف رانندگی

  با در مهر ۱۷, ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  ۱- اوّلین کاری که بعد از وقوع تصادف باید طرفین انجام دهند و خوشبختانه همه از آن اطّلاع دارند، تماس با ۱۱۰ است. وقتی شما با پلیس تماس می گیرید و آدرس محلّ وقوع تصادف را می دهید، نزدیکترین واحد راهنمایی و رانندگی، یک کارشناس تصادف پیش شما می فرستد تا مقصّر را تعیین کند. […]