خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

10 شگرد تشخیص خودروی تصادفی

خودرو, راهنما, راهنمای خرید 1396/11/26

هنگام خرید خودروی دست دوم، باید مراقب باشید خودروی مورد نظر تصادفی نباشد. یا اگر تصادفی است لااقل تصادف سنگینی نداشته باشد. البته درست کردن ظاهر یک خودروی تصادفی کار چندان سختی نیست، اما رو به راه کردن فقط ظاهر خودرو با تعمیرات اساسی آن تفاوت بسیار زیادی دارد. وقتی می خواهید یک خودروی دست دوم بخرید باید موارد متعددی را بررسی کنید تا مطمئن شوید، خودرو تصادفی نیست.

خوشبختانه اکنون خریداران، ابزارهای محافظتی متفاوتی نسبت به گذشته در دسترس دارند. امروزه وبگاه های متنوع و شناخته شده ای وجود دارند که در خرید خودروهای کارکرده و کارشناسی آن خودروها، به خریداران کمک می کنند.

البته ضمانت صددرصدی در این زمینه وجود ندارد و همچنان باید مراقب باشید خودروی تصادفی نخرید. اگر در این زمینه تخصصی ندارید، گاهی اوقات می توانید از کارشناس خودرو کمک بگیرید. این کارشناسان هنگام خرید خودروی کارکرده، موارد متعددی را در نظر می گیرند که در ادامه به 10 مورد از آنها اشاره شده است. با دانستن این موارد تا حد زیادی می توانید از تصادفی بودن یا نبودن خودرو مطمئن شوید.

 1. توجه به رنگ خودرو

  فروشندگان مشکوک معمولاً نهایت تلاش خود را می کنند تا ظاهر و بدنه خودرو را خوب جلوه دهند، اما آنها همیشه نقاط مهمی را از قلم می اندازند. اوّل اینکه، وقتی به رنگ بدنه با دقت نگاه کنید متوجه می شوید که با درخشندگی و بافت رنگ اصلی بیشتر قسمت های دیگر بدنه خودرو هماهنگی ندارد. درضمن چارچوب درها، اطراف کاپوت و نزدیک گلگیرها را به خوبی نگاه کنید. زیرا درست رنگ کردن دوباره این قسمت ها به زمان، پول و انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر در هر قسمت از خودرو متوجه رنگ متفاوتی شدید، علت آن را جویا شوید و چنانچه پاسخی که می خواستید نگرفتید، خودرو را نخرید.

 2. نامیزانی جلوبندی

  قاب های در، سپر خودرو، درِ صندوق عقب و گلگیرها باید با بقیه قسمت های خودرو هماهنگ و میزان بوده و خود آنها نیز در فاصله متناسب نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند. اگر متوجه یک بخش ناهماهنگ با بقیه خودرو شدید، به آن قسمت توجه کافی نشان دهید. به هرچیزی که به خودرو متصل است، کاملاً دقت کنید. ببینید آیا رنگ هرکدام از آن قطعات با بقیه قسمت های خودرو هماهنگی دارد، یا نه و اینکه احتمال دارد آن قطعات، صدمه دیده و تعویض شده باشند. خودروسازان هنگام ساخت خودرو، زمان و انرژی بسیاری صرف می کنند تا تمام قطعات خودرو در هماهنگی با یکدیگر باشند. اگر قطعه ای، این هماهنگی را نداشت، مسلماً بی دلیل نیست!

 3. بتونه ممنوع!

  گاهی اوقات قسمت بسیار کوچکی از بدنه خودرو، خصوصاً در خودروهای کارکرده، را کمی بتونه می زنند تا از گسترش زنگ زدگی پیشگیری کنند که اقدام خوبی است. اما وقتی می بینید در بیشتر قسمت های خودرو و کل پانل پهلوی عقب آن، لکه های بزرگی از بتونه وجود دارد، شرایط چیزی غیر از صرفاً پیشگیری از زنگ زدگی بوده و به احتمال زیاد خودرو تصادفی است. از علائم بتونه می توان به وجود خطوط متقاطع و رگه دار زیر رنگ خودرو و همینطور اطراف گلگیر اشاره کرد. اگر می خواهید سرتان کلاه نرود، تمام قسمت های بدنه خودرو را با دست تان کاملاً وارسی کنید. بدنه خودروها در کارخانه ها بسیار صاف و صیقلی رنگ آمیزی می شوند و هر قسمت که کمی احساس زبری کردید، نشاندهنده وجود بتونه و تصادفی بودن خودروست.

 4. اسکلت خودرو

  احتمالاً یکی از بدترین اتفاق هایی که برای خودروها می افتد، صدمه دیدن اسکلت آن است. متأسفانه به جای تعمیرات درست آن، که معمولاً گران تمام می شود، متخصصان تعمیرات بدنه، گاهی اوقات عیب آن را با به زور برگرداندن بخش صدمه دیده اسکلت خودرو به حالت اوّل آن، بطوریکه شبیه شکل اوّلیه اش شود، برطرف می کنند. صدمه دیدن اسکلت خودرو معمولاً بر اثر تصادف رخ می دهد و برگرداندن بخش صدمه دیده به حالت اوّل، باعث کمی نرم شدن آن قسمت نسبت به بخش های دیگر خودرو می شود. به پوشش چراغ های خودرو، سرشاسی خم شده، نواحی موجدار اطراف تغاری گلگیر کاملاً دقت کنید. چون این نواحی به آسانی صدمات مربوط به تصادف را نشان می دهند.

 5. تازگی آستر خودرو

  یکی از قدم های مهم در تعمیر یک خودروی تصادفی، استفاده از اسپری پلاستیک روی آستر خودرو برای پوشاندن بخش زیرین خودروست. این اسپری چسبناک معمولاً کف خودرو را از چرک و دوده و نمک جاده یا هر آلودگی دیگر، محفوظ نگه می دارد. این اسپری برای بخش هایی از خودرو که در معرض زنگ زدگی هستند، وسیله خوبی است. اما اگر در بیشتر قسمت های خودرو، خصوصاً پهلوهای آن، از این اسپری استفاده شده باشد، مطمئن باشید که خودرو مشکلی داشته و به احتمال زیاد تصادفی است. درضمن گاهی اوقات با مشاهده روکش تازه بخشی از یک خودروی کهنه، می توان فهمید که آن قطعه به تازگی عوض شده است. علت استفاده از اسپری را از فروشنده بپرسید و اگر پاسخ منطقی نگرفتید، خودرو را نخرید.

 6. ترک خوردگی

  ترک های روی شیشه جلوی خودرو، خصوصاً اگر به صورت تارهای عنکبوت باشند، به معنای تصادفی بودن خودروست. البته ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد، بهتر است فوراً جویای علت آن باشید. در هر حال تعویض شیشه شکسته جلوی خودرو بر عهده فروشنده است. بدین معنا که موقع خرید خودرو باید فروشنده از قیمت آن به اندازه قیمت شیشه کم کند.

 7. نبود بست های ضروری

  نبود چند پیچ رکابی پلاستیکی یا هر نوع پیچ دیگر مشکلی به وجود نمی آورد. اما می تواند نشان دهد احتمالاً خودرو دچار مشکل جدی تر از این حرف ها شده است. مثلاً شل شدن پیچ ها، خصوصاً روی آستر گلگیر به معنای اتفاق بدی است که برای خودرو در جاده رخ داده است. تمام پیچ و مهره های قسمت های مختلف خودرو، بویژه تغاری گلگیر، بدنه خودرو، محفظه موتور و چارچوب درها را به دقت وارسی کنید.

 8. پیچ های زنگ زده

  هنگام خرید خودروی کارکرده، پیچ و مهره های زنگ زده مانند نبود بست ها و اتصالات، علامت هشداردهنده ای است. خودروسازان هنگام سوار کردن قطعات خودرو، با استفاده از ابزارهای پیشرفته، طوری پیچ و مهره ها را می بندند که رنگ سر پیچ ها صدمه نبیند، بنابراین اگر سر پیچ ها زنگ زده یا ساییده شده بود، مطمئن باشید اتفاقی برای خودرو افتاده و احتمالاً قطعه ای تعویض شده است.

 9. تعویض نامناسب چراغ های خودرو

  طلق چراغ های مدرن امروزی به دلیل سبکتر شدن، از جنس پلاستیک ساخته می شوند و همین مسأله باعث می شود نور وسیله نقلیه در جاده ها، مات تر به نظر بیاید. اگر هنگام خرید خودرو متوجه شدید یکی از چراغ ها از برندهای جدید است، درحالیکه دیگری از نوع قدیمی تر است، می توانید مطمئن شوید که خودرو به احتمال زیاد تصادفی بوده است. هرزمان چراغ های جلوی خودرو نیز با هم هماهنگی نداشتند، کاپوت خودرو را بالا زده و داخل آن را بررسی کنید، ممکن است صدمه مهمتری وجود داشته باشد.

 10. سند خودرو

  اگر خودرویی دیدید که در شرایط نسبتاً خوبی است و در عین حال قیمت آن مناسب تر از چیزی است که اصولاً باید باشد، جدا از اینکه ممکن است صاحبش به علت نیاز فوری قصد فروش داشته باشد، شک کنید که خودرو مشکلی دارد. بعضی افراد سعی می کنند خودروهای تعمیری یا دزدی را به سرعت به فروش برسانند و معمولاً امیدوارند که خریدار سؤالی از آنها نپرسد. هنگام خرید خودرو حتماً به سند آن توجه کنید. اگر متوجه مورد مشکوکی شدید، خودرو را به هیچ وجه نخرید.

ارسال نظر

 • سریال کره ای «وضعیت اضطراری» در شبکه 5

  با در 1396/10/20 - 0 نظرات

  سریال جدید «وضعیت اضطراری» (D-Day) از شنبه 23 دی ماه ساعت 19 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. این مجموعه محصول کشور کره جنوبی، سال 2015 به کارگردانی یونگ وو است که افشین زی نوری مدیریت دوبلاژ آن را بر عهده داشته است. جونگ سو مین، کیم یونگ، جین ها سوئک و… بازیگران اصلی […]

 • انواع قبوض جریمه رانندگی کدامند؟

  با در 1396/10/16 - 0 نظرات

  رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی و همچنین چگونگی پیگیری و اعتراض به آنها سخن گفت. سرهنگ احمد کرمی اسد درخصوص انواع قبوض جریمه رانندگی گفت: ابلاغ تخلفات و جرایم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دوبرگی و دوربینی صورت می گیرد.

 • هر زلزله چه قدرتی دارد؟

  با در 1396/10/07 - 0 نظرات

  واحد اندازه گیری زلزله ریشتر است. هر زلزله ای هم که یک ریشتر بیشتر می شود قدرت تخریب تصاعدی داشته و حتی قدرت همین یک ریشتر را تا 31 برابر گفته اند. زلزله زیر 2 ریشتر: انسان ها این زلزله را متوجه نشده و فقط توسط دستگاه ثبت می شود. این زلزله میلیون ها بار […]

 • چگونگی مقاوم سازی خانه در برابر زلزله

  با در 1396/10/14 - 0 نظرات

  زلزله شناسان با استفاده از مستندات زلزله ثبت شده می توانند به طور تخمینی بگویند کجا و چه زمانی حرکات قوی لرزه ای رخ داده است، امّا دقیق ترین مقیاس ها و ابزارهای لرزه شناسی تاکنون موفق به نتیجه گیری درباره لرزش هایی که در آینده رخ خواهد داد یا تشخیص اینکه لرزش های ایجادشده […]

 • «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  «رگ خواب» در شبکه نمایش خانگی

  با در 1396/10/26 - 0 نظرات

  فیلم سینمایی «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله و با بازی لیلا حاتمی و کوروش تهامی از صبح امروز در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. «رگ خواب» در سال گذشته، با سه سیمرغ جشنواره فجر، شش جایزه از منتقدان و پنج تندیس خانه سینما، از آثار موفّق سینمای ایران بود و با فروشی نزدیک […]

تلویزیون اینترنتی لنز