خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود ارسال رایگان آگهی

10 شگرد تشخیص خودروی تصادفی

خودرو, راهنما, راهنمای خرید 1396/11/26

هنگام خرید خودروی دست دوم، باید مراقب باشید خودروی مورد نظر تصادفی نباشد. یا اگر تصادفی است لااقل تصادف سنگینی نداشته باشد. البته درست کردن ظاهر یک خودروی تصادفی کار چندان سختی نیست، اما رو به راه کردن فقط ظاهر خودرو با تعمیرات اساسی آن تفاوت بسیار زیادی دارد. وقتی می خواهید یک خودروی دست دوم بخرید باید موارد متعددی را بررسی کنید تا مطمئن شوید، خودرو تصادفی نیست.

خوشبختانه اکنون خریداران، ابزارهای محافظتی متفاوتی نسبت به گذشته در دسترس دارند. امروزه وبگاه های متنوع و شناخته شده ای وجود دارند که در خرید خودروهای کارکرده و کارشناسی آن خودروها، به خریداران کمک می کنند.

البته ضمانت صددرصدی در این زمینه وجود ندارد و همچنان باید مراقب باشید خودروی تصادفی نخرید. اگر در این زمینه تخصصی ندارید، گاهی اوقات می توانید از کارشناس خودرو کمک بگیرید. این کارشناسان هنگام خرید خودروی کارکرده، موارد متعددی را در نظر می گیرند که در ادامه به 10 مورد از آنها اشاره شده است. با دانستن این موارد تا حد زیادی می توانید از تصادفی بودن یا نبودن خودرو مطمئن شوید.

 1. توجه به رنگ خودرو

  فروشندگان مشکوک معمولاً نهایت تلاش خود را می کنند تا ظاهر و بدنه خودرو را خوب جلوه دهند، اما آنها همیشه نقاط مهمی را از قلم می اندازند. اوّل اینکه، وقتی به رنگ بدنه با دقت نگاه کنید متوجه می شوید که با درخشندگی و بافت رنگ اصلی بیشتر قسمت های دیگر بدنه خودرو هماهنگی ندارد. درضمن چارچوب درها، اطراف کاپوت و نزدیک گلگیرها را به خوبی نگاه کنید. زیرا درست رنگ کردن دوباره این قسمت ها به زمان، پول و انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر در هر قسمت از خودرو متوجه رنگ متفاوتی شدید، علت آن را جویا شوید و چنانچه پاسخی که می خواستید نگرفتید، خودرو را نخرید.

 2. نامیزانی جلوبندی

  قاب های در، سپر خودرو، درِ صندوق عقب و گلگیرها باید با بقیه قسمت های خودرو هماهنگ و میزان بوده و خود آنها نیز در فاصله متناسب نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند. اگر متوجه یک بخش ناهماهنگ با بقیه خودرو شدید، به آن قسمت توجه کافی نشان دهید. به هرچیزی که به خودرو متصل است، کاملاً دقت کنید. ببینید آیا رنگ هرکدام از آن قطعات با بقیه قسمت های خودرو هماهنگی دارد، یا نه و اینکه احتمال دارد آن قطعات، صدمه دیده و تعویض شده باشند. خودروسازان هنگام ساخت خودرو، زمان و انرژی بسیاری صرف می کنند تا تمام قطعات خودرو در هماهنگی با یکدیگر باشند. اگر قطعه ای، این هماهنگی را نداشت، مسلماً بی دلیل نیست!

 3. بتونه ممنوع!

  گاهی اوقات قسمت بسیار کوچکی از بدنه خودرو، خصوصاً در خودروهای کارکرده، را کمی بتونه می زنند تا از گسترش زنگ زدگی پیشگیری کنند که اقدام خوبی است. اما وقتی می بینید در بیشتر قسمت های خودرو و کل پانل پهلوی عقب آن، لکه های بزرگی از بتونه وجود دارد، شرایط چیزی غیر از صرفاً پیشگیری از زنگ زدگی بوده و به احتمال زیاد خودرو تصادفی است. از علائم بتونه می توان به وجود خطوط متقاطع و رگه دار زیر رنگ خودرو و همینطور اطراف گلگیر اشاره کرد. اگر می خواهید سرتان کلاه نرود، تمام قسمت های بدنه خودرو را با دست تان کاملاً وارسی کنید. بدنه خودروها در کارخانه ها بسیار صاف و صیقلی رنگ آمیزی می شوند و هر قسمت که کمی احساس زبری کردید، نشاندهنده وجود بتونه و تصادفی بودن خودروست.

 4. اسکلت خودرو

  احتمالاً یکی از بدترین اتفاق هایی که برای خودروها می افتد، صدمه دیدن اسکلت آن است. متأسفانه به جای تعمیرات درست آن، که معمولاً گران تمام می شود، متخصصان تعمیرات بدنه، گاهی اوقات عیب آن را با به زور برگرداندن بخش صدمه دیده اسکلت خودرو به حالت اوّل آن، بطوریکه شبیه شکل اوّلیه اش شود، برطرف می کنند. صدمه دیدن اسکلت خودرو معمولاً بر اثر تصادف رخ می دهد و برگرداندن بخش صدمه دیده به حالت اوّل، باعث کمی نرم شدن آن قسمت نسبت به بخش های دیگر خودرو می شود. به پوشش چراغ های خودرو، سرشاسی خم شده، نواحی موجدار اطراف تغاری گلگیر کاملاً دقت کنید. چون این نواحی به آسانی صدمات مربوط به تصادف را نشان می دهند.

 5. تازگی آستر خودرو

  یکی از قدم های مهم در تعمیر یک خودروی تصادفی، استفاده از اسپری پلاستیک روی آستر خودرو برای پوشاندن بخش زیرین خودروست. این اسپری چسبناک معمولاً کف خودرو را از چرک و دوده و نمک جاده یا هر آلودگی دیگر، محفوظ نگه می دارد. این اسپری برای بخش هایی از خودرو که در معرض زنگ زدگی هستند، وسیله خوبی است. اما اگر در بیشتر قسمت های خودرو، خصوصاً پهلوهای آن، از این اسپری استفاده شده باشد، مطمئن باشید که خودرو مشکلی داشته و به احتمال زیاد تصادفی است. درضمن گاهی اوقات با مشاهده روکش تازه بخشی از یک خودروی کهنه، می توان فهمید که آن قطعه به تازگی عوض شده است. علت استفاده از اسپری را از فروشنده بپرسید و اگر پاسخ منطقی نگرفتید، خودرو را نخرید.

 6. ترک خوردگی

  ترک های روی شیشه جلوی خودرو، خصوصاً اگر به صورت تارهای عنکبوت باشند، به معنای تصادفی بودن خودروست. البته ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد، بهتر است فوراً جویای علت آن باشید. در هر حال تعویض شیشه شکسته جلوی خودرو بر عهده فروشنده است. بدین معنا که موقع خرید خودرو باید فروشنده از قیمت آن به اندازه قیمت شیشه کم کند.

 7. نبود بست های ضروری

  نبود چند پیچ رکابی پلاستیکی یا هر نوع پیچ دیگر مشکلی به وجود نمی آورد. اما می تواند نشان دهد احتمالاً خودرو دچار مشکل جدی تر از این حرف ها شده است. مثلاً شل شدن پیچ ها، خصوصاً روی آستر گلگیر به معنای اتفاق بدی است که برای خودرو در جاده رخ داده است. تمام پیچ و مهره های قسمت های مختلف خودرو، بویژه تغاری گلگیر، بدنه خودرو، محفظه موتور و چارچوب درها را به دقت وارسی کنید.

 8. پیچ های زنگ زده

  هنگام خرید خودروی کارکرده، پیچ و مهره های زنگ زده مانند نبود بست ها و اتصالات، علامت هشداردهنده ای است. خودروسازان هنگام سوار کردن قطعات خودرو، با استفاده از ابزارهای پیشرفته، طوری پیچ و مهره ها را می بندند که رنگ سر پیچ ها صدمه نبیند، بنابراین اگر سر پیچ ها زنگ زده یا ساییده شده بود، مطمئن باشید اتفاقی برای خودرو افتاده و احتمالاً قطعه ای تعویض شده است.

 9. تعویض نامناسب چراغ های خودرو

  طلق چراغ های مدرن امروزی به دلیل سبکتر شدن، از جنس پلاستیک ساخته می شوند و همین مسأله باعث می شود نور وسیله نقلیه در جاده ها، مات تر به نظر بیاید. اگر هنگام خرید خودرو متوجه شدید یکی از چراغ ها از برندهای جدید است، درحالیکه دیگری از نوع قدیمی تر است، می توانید مطمئن شوید که خودرو به احتمال زیاد تصادفی بوده است. هرزمان چراغ های جلوی خودرو نیز با هم هماهنگی نداشتند، کاپوت خودرو را بالا زده و داخل آن را بررسی کنید، ممکن است صدمه مهمتری وجود داشته باشد.

 10. سند خودرو

  اگر خودرویی دیدید که در شرایط نسبتاً خوبی است و در عین حال قیمت آن مناسب تر از چیزی است که اصولاً باید باشد، جدا از اینکه ممکن است صاحبش به علت نیاز فوری قصد فروش داشته باشد، شک کنید که خودرو مشکلی دارد. بعضی افراد سعی می کنند خودروهای تعمیری یا دزدی را به سرعت به فروش برسانند و معمولاً امیدوارند که خریدار سؤالی از آنها نپرسد. هنگام خرید خودرو حتماً به سند آن توجه کنید. اگر متوجه مورد مشکوکی شدید، خودرو را به هیچ وجه نخرید.

ارسال نظر

 • چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  چگونه از رجیستر بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنیم؟

  با در 1397/04/07 - 0 نظرات

  طرح رجیستری برای این است که گوشی های قاچاق در شبکه موبایل کشور با محدودیت مواجه شوند. اما چگونه از رجیستری موبایل خریداری شده مطمئن شویم؟

 • همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  همه چیز درباره انتخاب یک روسری مناسب

  با در 1397/06/12 - 0 نظرات

  روسری و شال یکی از ارکان پوشش برای جامعه اسلامی محسوب می شود که اهمیت زیادی در زیباتر جلوه دادن چهره دارد. از آنجا که روسری، نزدیکترین فاصله را با صورت دارد، اوّلین مسأله ای که در انتخاب شال یا روسری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، رنگ آن است و بعد معیارهایی چون طرح […]

 • لکه بری از مبلمان خانه

  لکه بری از مبلمان خانه

  با در 1397/06/13 - 0 نظرات

  قدیم ترها که خیلی خبری از مبلمان در خانه ها نبود، یکی از کارهایی که بیشتر خانم های خانه و البته به کمک همسر به فکر آن می افتادند، شستن فرش ها بود تا گرد و خاک و کثیفی را از آن پاک کنند، اما با پیداشدن سروکله مبلمان های مختلف، دغدغه ها هم بیشتر […]

 • آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  آیا باتری گوشی یا لپ تاپ را قبل از شارژ حتما باید تا آخر مصرف کنید؟

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  این ایده که همیشه قبل از شارژکردن مجدد باتری، باید شارژ آن را تا آخر مصرف کرد، زمانی ایده ی درستی بوده است، اما در مورد باتری های امروزی صحت ندارد. در سال های دور باتری های «نیکل-هیدرید فلز» (Nickel-metal hydride یا NiMH) و باتری های «نیکل-کادمیم» (Nickel-Cadmium یا NiCad) باب بودند. این نوع باتری […]

 • کف پوش خانه ات را بشناس

  کف پوش خانه ات را بشناس

  با در 1397/05/29 - 0 نظرات

  از دیرباز، پوشش بیشتر اتاق های خانه ایرانی فرش بوده است. اما با مدرن شدن زندگی ها، افراد ترجیح می دهند بخشی از خانه و محل زندگی خود را از کفپوشی جدای فرش بپوشانند تا ظاهر متفاوت و زیباتری به محیط ببخشد. انواع سرامیک ها، سنگ ها و پارکت ها ازجمله کفپوش هایی است که […]

تلویزیون اینترنتی لنز