10 نشانه مهم خرابی خودرو

خودرو, راهنما 1396/08/13 1396/08/14


هر خودرو از قسمت های مختلفی تشکیل شده و استفاده مداوم از آن سبب استهلاک این بخش ها می شود. کارکرد خودرو باعث فرسایش قطعات و اجزای داخلی آن می شود و ادامه فعالیت خودرو را از حالت طبیعی خارج می کند تا جایی که دیگر نمی توان با وجود یک قطعه خراب از خودرو به طور طبیعی استفاده کرد. آشنا نبودن به مکانیسم کار هرکدام از این قسمت ها و نداشتن آگاهی از نشانه های خرابی آنها، سبب اتلاف وقت و صرف هزینه هایی برای دارندگان خودرو می شود. این در صورتی است که اگر رانندگان از دانش مختصری در این حوزه برخوردار باشند، همان ابتدا و با صرف هزینه های نسبتاً کمتری می توانند سلامت خود و وسیله نقلیه شان را تضمین کنند. در ادامه با 10 نشانه عمومی خرابی خودرو آشنا خواهیم شد که به راحتی می توان آنها را تشخیص داد و نسبت به رفع آنها اقدام کرد.

خراشیدگی رنگ و بدنه

خراشیدگی رنگ و بدنه

بیشتر رانندگان و مالکان خودرو نسبت به تمیزی و زیبایی وسایل نقلیه خود حساس هستند و معمولاً با وسواس خاصی با آن برخورد می کنند. در این بین رانندگانی هم هستند که به خراش های ایجادشده روی بدنه و رنگ خودروی خود اهمیت نمی دهند و از آن به راحتی می گذرند. دانستن این نکته خیلی ضروری است که از بین رفتن رنگ و حتی لایه های حفاظتی خودرو علاوه بر زشت و ناپسندکردن ظاهر خودرو، می تواند به مرور زمان باعث زنگ زدگی و خوردگی فلزی وسیله نقلیه شود. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که هروقت به قسمت زنگ زده خودرو فشار و ضربه ای به دلیل تصادف یا… وارد شود؛ سطح فلزی بدنه که قبلاً دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شده، مقاومت کمتری از خود نشان می دهد و باعث خسارت های بیشتری خواهد شد. حال در نظر بگیرید قدری فشار و ضربه واردشده بیشتر از حد طبیعی باشد، آنوقت است که می توان انتظار داشت سرنشینان نیز چوب پوسیدگی و رنگ پریدگی بدنه خودرو را بخورند.

لامپ های سوخته

لامپ های سوخته

از ابتدای ساخت خودرو، چراغ هایی در جلو و عقب وسیله نقلیه جاگذاری شد که علاوه بر بخشیدن زیبایی به ظاهر آن، کار روشن کردن فضای مقابل راننده و دادن اخطار به ماشین های روبرو و پشت سر را نیز به عهده داشتند.

بازدید دوره ای لامپ های به کار گرفته شده در داخل چراغ ها ازجمله اقداماتی است که رانندگان نباید آنها را فراموش کنند. نسل قدیم لامپ ها از نوع رشته ای بود و به مرور زمان به علت خشک شدن رشته های فنری داخل آنها و پاره شدنشان، عملاً از چرخه فعالیت خارج می شدند. هرچند لامپ هایی که امروزه برای خودروها طراحی و ساخته می شوند از نوع ال ای دی و با طول عمر بالاتری هستند؛ امّا آها نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرند و بازرسی نشوند.خرابی آنها علاوه بر اینکه شما را با پرداخت جریمه پلیس مواجه می کند، باعث افزایش احتمال تصادف نیز خواهد شد. تصور کنید لامپ راهنمای سمت راننده خودرویتان سوخته باشد و بخواهید به سمت چپ دور بزنید. عدم اطلاع راننده روبرو از تصمیم شما فاجعه وحشتناکی را می تواند به دنبال داشته باشد. همین خطر وقتی چراغ های ترمز عقب خودرو با مشکل مواجه شده نیز شما، سرنشینان و خودرویتان را تهدید می کند.

برجستگی های غیرطبیعی روی لاستیک

تایر خودروها از لایه های به هم چسبیده از جنس لاستیک تشکیل شده اند. کیفیت پایین ساخت تایرها، قدیمی بودن آنها، برخورد تایرها با موانع و اتفاقاتی از این دست سبب جدا شدن لایه های داخلی تایر و نفوذ هوا به داخل آنها می شود. این مسأله سبب نازکتر شدن ضخامت ناحیه برجسته شده روی لاستیک می شود و خطر ترکیدگی آن را به شدت افزایش می دهد. همچنین وجود این برجستگی ها سبب ایجاد تکان های غیرطبیعی در خودرو می شود و به قسمت های مهمی مثل اتصالات جلوبندی خسارت های زیادی وارد می کند. ضروری است در بازدیدهای دوره ای، از سلامت ظاهر تایر خودرو مطمئن شوید.

صدای غیرطبیعی تسمه ها

اجزای داخل موتور خودرو با تعدادی تسمه با یکدیگر در ارتباط هستند. تسمه ها که معمولاً از جنس لاستیک ساخته می شوند به مرور زمان در مواجهه با گرمای موتور، خاصیت نرم و انعطاف پذیری خود را از دست می دهن و شکننده می شوند. پاره شدن هریک از آنها ادامه کار یکی از بخش های حیاتی موتور را مختل یا غیرممکن می کند. اگر هنگام کارکردن موتور با صداهای غیرطبیعی و سوت مانندی از داخل کاپوت روبرو شدید، نسبت به آن بی تفاوت نباشید. این صداها آغاز خرابی تسمه ها و اجزایی مثل هرزگردهای داخل موتور است. رانندگان و مالکان خودرو باید هر چندوقت یکبار وضع ظاهری تسمه ها را بازرسی کنند و در صورت وجود ترک های ریز روی آنها و همچنین صداهای غیرطبیعی نسبت به رفع مشکل و تعویض سریع آنها اقدام کنند. تسمه تایم، یکی از مهمترینِ آنهاست که اگر در زمان فعالیت موتور پاره شود، معمولاً هزینه زیادی روی دست مالکان خودرو خواهد گذاشت.

ترمزهایی که صدای سوت می دهند

اگر هنگام ترمزگرفتن با صداهایی شبیه سوت و زوزه مواجه شُدید بدانید سامانه ترمز شما دارای مشکل است. این صداها می تواند حاکی از اتمام لنت ترمز، پایین بودن کیفیت ساخت آن و همچنین قرارنگرفتن لنت ها در جای مناسبشان باشد. از آنجا که ترمز نقش حیاتی در خودرو بازی می کند هیچوقت نسبت به آن بی تفاوت نباشید و در بازدیدهای دوره ای از میزان ساییدگی سطح لنت و میزان خلاصی آن مطمئن شوید. هرچند در خودروهای جدید، چراغی برای اتمام لنت ترمز در مجموعه آمپر تعبیه شده است، اما باز هم بازرسی دوره ای آن همچنان از مهمترین وظایف یک راننده حرفه ای به شمار می رود.

اگزوز و خروجی آن

اگزوز و خروجی آن

اگزوز خودرو که در اصل نقش هدایت گازهای حاصل از احتراق موتور به بیرون را به عهده دارد، می تواند از مهمترین معیارهای سلامت خودروی شما باشد. اگر از اگزوز خودروی شما بوی بد بیرون می آید و چشمتان را می سوزاند، بی تفاوت نباشید. این مسأله نشاندهنده وجود اشکالاتی در سیستم سوخت رسانی و برق خودروست که باید خیلی سریع نسبت به رفع آنها اقدام کنید. همچنین اگر وقتی موتور سرد است شاهد خروج دود سیاه رنگ از اگزوز هستید بدانید موتور شما به روغن سوزی افتاده و هرقدر نسبت به آن بی تفاوت تر باشید، میزان هزینه شما برای رفع آن بیشتر خواهد بود. شما ممکن است ابتدا با تعویض لاستیک های ساق سوپاپ بتوانید مشکل را به طور کامل برطرف کنید، اما سرسری گرفتن آن هزینه تعمیر اساسی موتور را روی دستتان خواهد گذاشت.

دنده هایی که راحت تعویض نمی شوند

اگر خودرویی دارید که به مکانیسم تعویض دنده دستی مجهز است و می بینید مثل همیشه تعویض دنده هایتان به راحتی انجام نمی شود، بی تفاوت نباشید. تعویض سخت و معمولاً همراه با صداهای غیرطبیعی دنده ها می تواند نشانه هایی از تنظیم نبودن کلاچ، کاهش سطح روغن واسگازین گیربکس، خرابی دنده برنجی های داخل گیربکس و خرابی دیسک و صفحه باشد. هرقدر نسبت به این مورد بی تفاوت تر باشید هزینه برطرف کردن آن افزایش خواهد یافت. تصور کنید فقط به دلیل کم بودن سطح روغن واسگازین و سرریزنکردن آن دنده های داخل گیربکس دچار ساییدگی شوند. این اتفاق علاوه بر ایجاد صداهای ناهنجار زوزه مانند در زمان حرکت، می تواند درنهایت به تعویض کامل مجموعه گیربکس و پرداخت هزینه های هنگفت منجر شود.

لرزش های فرمان

اگر هنگام سواری متوجه شدید عملکرد غربیلک فرمان مثل همیشه نیست و اختلالی در آن ایجاد شده باید کمی نگران شوید و در پی رفع مشکل برآیید. ممکن است غربیلک فرمان زیر دست شما خیلی ریز بلرزد. این حالت نشان از اختلال در سیستم برق خودروی شماست که باید کوئل، شمع، وایرها و حتی تایم بودن موتور را بررسی کنید. ممکن است در صورت رها کردن فرمان، خودرو به چپ یا راست کشیده شود. این حالت نشاندهنده ایراد در سیستم جلوبندی خودروی شماست و باید به سرعت نسبت به رفع آن اقدام کنید. در حال حاضر بیشتر خودروها به سامانه هیدرولیک فرمان مجهز هستند. اگر می بینید فرمان خودروی شما مثل قبل نرم نیست و برای چرخاندن آن به نیروی بیشتری نیاز دارید باید این موارد را کنترل کنید: اطمینان از میزان باد چرخ های جلو، اطمینان از میزان استاندارد سطح مایع هیدرولیک در پمپ هیدرولیک و اطمینان از سالم بودن تسمه هیدرولیک.

بوی سوختگی داخل اتاق

اجزای الکتریکی خودرو با سیم های روکش دار مسی به یکدیگر متصل شده اند. در بعضی مواقع به علت فرسودگی یا وجود اتصالی در مدار سیم کشی، سیم ها داغ می شوند و روکش پلاستیکی روی آنها شروع به سوختن می کند. در این حالت شما در داخل کابین خودرو بوی سوختگی غیرطبیعی ای را استشمام می کنید. به دلیل استفاده از مواد پلاستیکی و آتش زا در ساخت ادوات داخلی خودرو، امکان آتش گرفتن آنها زیاد است. در این زمان توصیه اکید می شود خودرو را به مکان خلوتی انتقال دهید و بعد از خاموش کردن موتور به سرعت اتصالات مثبت و منفی باتری را بردارید و تا رفع نقص از روشن کردن خودرو خودداری کنید.

چراغی که نباید روشن شود

چراغی که نباید روشن شود

روشن شدن همه چراغ های خودرو خصوصاً چراغ های پشت آمپر نشانه سلامت خودرو و فعالیت طبیعی آنهاست. فقط در این میان یک چراغ وجود دارد که روشن شدن آن باید خیلی سریع راننده را نگران کند. در خودروهای جدید سلامت و طبیعی بودن مکانیسم برق و سنسورهای خودرو با ای سی یو (ECU) و توسط چراغی که به چراغ چک (Check) معروف است به راننده اطلاع داده می شود. روشن شدن این چراغ در هر زمان از خرابی و وجود نقص در یکی از قسمت های الکترونیک خودرو حکایت دارد. روشن شدن آن را جدی بگیرید و برای رفع مشکل به تعمیرگاه های مجاز و آشنا به تعمیر خودروی خود مراجعه کنید.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر