پرش به محتوا

از پشت پرده رابط های کاربری چه می دانید؟

از پشت پرده رابط های کاربری چه می دانید؟

آیا برای شما هم پیش آمده که حین استفاده از رابط کاربری یک نرم افزار متوجه شوید طراحی آن عمداً به گونه ای است که شما را به کار خاصی که نمی خواهید سوق دهد؟ اجبار بر کلیک روی تبلیغات، خریدهای اضافی، ثبت نام ایمیلی پیشفرض و… مواردی آشنا هستند، نه؟ در اصطلاح طراحی تجربه کاربر، به اینگونه کلک ها برای فریب کاربران، «الگوهای تاریک» (Dark Patterns) می گویند. از زمان تیک نصب برنامه های ناخواسته در نصب نرم افزارها تا رسانه های اجتماعی، این حقه های پلید را به وفور دیده ایم، اما کمتر کسی نام شان را می داند یا در موردشان صحبت می کند! در این مطلب قصد داریم تعدادی از مرسوم ترین این الگوهای سیاه را با هم مرور کنیم.

سؤالات انحرافی

با شنیدن عبارت سؤالات انحرافی (Trick Questions) احتمالاً خاطرات ناخوش کنکور و امتحانات زمان تحصیل برایتان زنده شد! ماجرای سؤالات انحرافی در وب سایت ها هم چیزی در همان مایه هاست.

در قسمت پایانی فرم های اینترنتی، معمولاً عبارت هایی برای تأیید یا رد توسط کاربر مشاهده می شود که به موافقت با شرایط استفاده از سرویس، دریافت ایمیل های بازاریابی و چیزهایی از این قبیل اختصاص دارد. الگوی سؤالات انحرافی در این مرحله توسط برخی طراحان به کار گرفته می شود. مثلاً دو گزینه برای تیک زدن هست، در توضیح اولی نوشته شده: «برای من پیام های سایت های متفرقه را ارسال کنید» و دومی «من مایل به دریافت ایمیل های تخفیف نیستم» را نمایش می دهد. این دو گزینه در کنار هم ذهن کاربر را مشوش می کند و بدون خواندن دقیق آنها، احتمال اینکه او تیکی را ناخواسته بگذارد یا نگذارد بسیار بالاست! طبق آمار سایت nngroup، تنها 20 درصد محتوای وب سایت ها توسط کاربران خوانده می شود و ترفند سؤالات انحرافی هم بر این اساس به گونه ای طراحی شده که در نگاه نخست کاربر را به اشتباه بیندازد؛ خصوصاً که این گزینه ها اغلب بعد از فرم قرار دارند و کاربر دیگه حوصله خواندن کامل جملات را ندارد.

متل سوسک

«مُتل سوسک» (Roach Motel) نام برندی از تله های خانگی برای به دام انداختن سوسک هاست و در اصطلاح به هر تله ای گفته می شود که با طعمه ای جذاب موجودی را به دام بیندازد. فکرکنم بتوانید حدس بزنید معادل آن در دنیای دیجیتال چه می تواند باشد. به عبارت ساده، مُتل سوسک به طراحی ای می گویند که راحت به آن وارد می شوید، اما خروج از آن به این راحتی ها نیست. نمونه بارز؟ عضویت در برخی سرویس های اینترنتی. ثبت نام و ورود به آنها با چند کلیک ساده انجام می شود، اما وای به روزی که بخواهید عضویت تان را لغو کنید. از هفت خوان می گذرانندتان تا در آخر باز هم با شک و تردید حدس بزنید که بیرون آمده اید. فرآیند ساخت پروفایل در شبکه های اجتماعی مشهور هم معمولاً مثل متل های سوسکی است: ورود سریع و راحت، خروج اما زمانبر و پس از گذشت زمانی مشخص (برای «کارهای لازم!» بستن حساب). هرزنامه ها (Spam) هم که دیگر نیازی به معرفی ندارند! اغلب مثل همان سوسک بخت برگشته نمی دانید از کجا وارد فهرست شان شده اید و شانس بیاورید که با یک کلیک روی «لغو دریافت ایمیل» قضیه فیصله پیدا کند!

زاکرینگِ حریم خصوصی

این یکی دیگر آنقدر بنیانگذارش مشهور است که به اسم خود او فعلش صرف می شود! این عبارت را نخستین بار تیم جونز از مؤسسه EFF (مؤسسه ای فعال در زمینه حفظ حریم خصوصی آنلاین) برای از خجالت درآمدن فعالیت های مدیرعامل فیسبوک، مارک زاکربرگ به کار برد! در اوایل کار، طراحان فیسبوک و در صدرشان خود زاکربرگ، دسترسی به تنظیمات حریم خصوصی را به عمد برای کاربران سخت می کردند. درنتیجه احتمال این که کاربران به اشتباه «فراتر از حد» اشتراک گذاری (Overshare) کنند، بسیار بالا می رود. حتی در مقطعی زاکربرگ بدون اطلاع دادن به کاربران، پیشفرض بعضی تنظیمات را از خصوصی به عمومی تغییرداد! کابوسی که پس از آن پیش آمد و پست های بسیار خصوصی ای که در فضای عمومی این شبکه منتشرشد، واقعاً ترسناک بود. در حال حاضر «زاکرینگ» یعنی اطلاعات به پشت پرده منتقل می شود و سایت ها با گنجاندن عبارت های پیچیده در بندهای سیاست حریم خصوصی شان، مشغول معامله با داده های کاربران هستند. برای کاربران بیچاره هم مقابله با این رویه تقریباً غیرممکن است.

تبلیغات مبدل

الگوی تاریک تبلیغات مبدل (Disguised Ads) آنقدر رواج دارد که دیگر به امری عادی در اغلب سایت ها بدل شده است. ظاهر تبلیغات در این سایت ها کاملاً مشابه با محتوای اصلی سایت طراحی می شود تا کاربر را برای کلیک روی آنها به اشتباه بیندازد. یکی از مشهورترین نمونه های تبلیغات مبدل در سایت های دانلود است که باید لا به لای تبلیغات بگردید تا دکمه واقعی دانلود را پیداکنید! حتی بدتر اینکه گاهی طراحی این بنرهای تبلیغی از محتوای اصلی هم چشمگیرتر است و عملاً انگار آنها اصل قضیه هستند و محتوای سایت در رتبه پایین تری قرار می گیرد. البته مرز باریکی میان این الگوی تاریک و نمایش تبلیغات در «قالب» محتوای سایت اصلی (مثل تبلیغات گوگل یا توئیتر) وجود دارد. درست است که در این سایت ها هم هدف این است که تبلیغات برجسته نباشند، اما معمولاً در آنها فلسفه تبلیغات این نیست که کاربر به اشتباه روی آنها کلیک کند. به عبارت دیگر، دنبال فریب مخاطب با جازدن تبلیغات به جای محتوای اصلی نیستند.

هزینه های مخفی

در یک فروشگاه اینترنتی جنسی را با تخفیفی عالی پیدا کرده اید و به سرعت و با خوشحالی مراحل خرید را طی می کنید، غافل از آن که جایی در میان این مراحل، هزینه ای اضافه تر (به اسم ارسال، مالیات و…) انتظارتان را می کشد.

الگوی هزینه های مخفی ساده است: نگذارید کاربر همه هزینه ها را همان ابتدا ببیند. سایت ها عملاً مانند یک تله کاربر را با قیمت های پایین و جذاب به خرید تشویق می کنند، اما بخشی از هزینه ها را پس از آن که اقدام به خرید کرد نمایش می دهند. روشن است درصدی از کاربران با دیدن این هزینه ها از ادامه خرید پشیمان می شوند، اما حتی همان درصد باقیمانده هم می تواند سود خوبی عاید صاحبان فروشگاه کند.

جلب و تبدیل

«جلب و تبدیل» (Bait & Switch) یکی از حقه های سابقه دار در دنیای کسب و کار و بازاریابی است که در آن مشتری با تبلیغات کاذب جذب شده، اما چیز متفاوت یا با قیمتی بالاتر به او فروخته می شود.

در رابط های کاربری جلب و تبدیل به این صورت اجرا می شود که کاربر عملکرد مشخصی را از چیزی در ذهن دارد، اما پس از آنکه روی آن کلیک می کند، کارکردی متفاوت اتفاق می افتد. یکی از نمونه های رایج این الگوی تاریک پنجره های تبلیغاتی است که با کلیک روی دکمه بستن، به جای بسته شدن آن پنجره، پنجره جدید یا زبانه دیگری در مرورگر باز می شود!

حتی مایکروسافت هم زمانی از این الگو استفاده کرد: در سال 2016 که مایکروسافت به شدت مشغول تبلیغ ویندوز 10 بود به کاربران نسخه های پایین تر ویندوز برای تشویق به ارتقا به نسخه جدید، پنجره ای نشان داده می شد. اوایل، این پنجره صرفاً یک پیام ساده بود برای تشویق کاربران، اما از جایی به بعد مایکروسافت کارکرد دکمه بستن پنجره را از عملکرد همیشگی به «شروع روند ارتقا»ی ویندوز تغییرداد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هرلحظه و هرکجا، با آپرا فیلم ببین!
This is default text for notification bar