پرش به محتوا

بیمه موتورسیکلت چیست؟

خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت ها نیز مانند اتومبیل ها اجباری است. با این حال متقاضیان خرید این بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل ها کمتر بوده و موتورسیکلت های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد هستند. بر اساس آمارهای منتشرشده حدود 90% موتورسیکلت های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون ها خسارت جبران ناپذیر است. به نظر می رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می کند نیز مطلع نیستند.

به طور کلی در بیمه موتورسیکلت خسارت های به وجود آمده در یک حادثه، توسط شرکت بیمه جبران می شود. در این بیمه نامه خسارات جانی و مالی که راننده مقصر موتورسیکلت به شخص زیان دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت خواهد شد. همچنین خسارات جانی واردشده به راننده موتورسیکلت که شامل هزینه های درمان، نقص عضو و فوت وی باشد هم تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

با خرید بیمه موتورسیکلت تمام خسارت های واردشده به اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می گیرد. این خسارت ها عبارتند از:

 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه های پزشکی و درمان
 • هزینه خسارت های واردشده به وسیله نقلیه و یا محمولات آن

به عبارت دیگر در رابطه با اشخاص ثالث زیان دیده، تمام هزینه های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده در بیمه نامه موتورسیکلت تحت پوشش خواهد بود.

همچنین خسارت های واردشده به راننده مقصر موتورسیکلت هم تحت پوشش بیمه نامه حوادث راننده قرار دارد؛ این خسارت ها عبارتند از:

 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه های پزشکی و درمان

البته بیمه موتورسیکلت در مورد خسارت های مالی واردشده به موتورسیکلت راننده مقصر، هیچگونه تعهدی ندارد و این خسارت ها را می توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

سقف پوشش هزینه های مالی و جانی بیمه موتورسیکلت

 • سقف هزینه های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در زمان خرید بیمه نامه (در سال 98 بین 9 تا 30 میلیون تومان) است.
 • هزینه های جانی اشخاص ثالث هم در بیمه موتورسیکلت در سال 98 تا سقف مبلغ 360 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می شود.
 • هزینه های جانی راننده مقصر در سال 98 تا سقف مبلغ 270 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می شود.

نرخ و قیمت بیمه موتورسیکلت

نرخ پایه بیمه موتورسیکلت بر اساس سیلندر موتورها محاسبه می شود. موتورسیکلت ها به چهار دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

 • موتورسیکلت گازی
 • موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر
 • موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر
 • موتورسیکلت دارای سه چرخ و سایدکار

به این ترتیب قیمت بیمه موتورسیکلت در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود. همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار (در سال 98 بین 9 تا 30 میلیون تومان) هم باعث افزایش حق بیمه می شود.

علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی انتخابی، تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد هم بر روی نرخ حق بیمه موتورسیکلت تأثیر می گذارد. به این شکل که تخفیف عدم خسارت باعث کاهش قیمت بیمه موتورسیکلت می شود و جریمه دیرکرد باعث افزایش آن.

بیمه موتورسیکلت اقساطی

بهتر است بدانید که بیمه موتورسیکلت نسبت به بیمه های دیگر قیمت چندان بالایی ندارد، خصوصاً اگر شما تخفیف عدم خسارت داشته باشید. با توجه به این موضوع معمولاً شرکت های بیمه تمایل زیادی برای ارائه بیمه موتورسیکلت اقساطی ندارند و فروش این بیمه را به صورت نقدی انجام می دهند.

ارزانترین بیمه موتورسیکلت

با توجه به عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه موتورسیکلت که در بالا آن را بررسی کردیم، اگر به دنبال ارزان ترین بیمه موتورسیکلت هستید، باید تخفیف عدم خسارت بیشتر و جریمه دیرکرد کمتری داشته باشید.

همچنین برای انتخاب و خرید ارزانترین بیمه موتورسیکلت، به بررسی و مقایسه این بیمه در شرکت های مختلف بیمه نیاز خواهید داشت که در حال حاضر این امکان از طریق سایت های یو فراهم شده است.

در های یو شما می توانید با واردکردن مشخصات موتورسیکلت خود، قیمت بیمه نامه را در شرکت های معتبر بیمه مقایسه کنید و ارزان ترین بیمه را انتخاب نمایید.

انتقال بیمه موتورسیکلت

بیمه موتورسیکلت نیز مثل بقیه بیمه های شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کنند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چراکه صاحب بیمه نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است.

در ضمن اگر مالک قبلی بیمه نامه قصد داشته باشد بیمه نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف های آن استفاده کند، می تواند با مراجعه به نمایندگی، تخفیف بیمه نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه نامه به بستگان درجه اوّل هم امکانپذیر است.

بهترین بیمه موتورسیکلت

اگر قصد خرید بهترین بیمه موتورسیکلت را دارید، به بررسی و مقایسه شرایط این بیمه در شرکت های مختلف نیاز خواهید داشت. برای این منظور شما می توانید ازطریق سایت های یو قیمت و شرایط بیمه های موتورسیکلت را مقایسه کنید و پس از دریافت مشاوره از متخصصان های یو، بهترین بیمه موتورسیکلت را خریداری نمایید.

مشاوران های یو برای ارائه مشاوره دقیق و بی طرفانه در زمینه انتخاب بهترین بیمه موتورسیکلت همراه شما خواهند بود.

استعلام قیمت بیمه موتورسیکلت

برای استعلام قیمت بیمه موتورسیکلت دو روش پیش روی شماست. در روش اوّل که روش سنتی است شما باید به صورت حضوری به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کنید و بدون مقایسه و آگاهی دقیق از شرایط بیمه های موتورسیکلت، بیمه نامه خود را خریداری نمایید.

اما در روش دوم یعنی روش آنلاین، شما می توانید بدون نیاز به صرف زمان و انرژی زیاد، قیمت بیمه نامه موتورسیکلت خود را در شرکت های مختلف بیمه استعلام بگیرید و پس از مقایسه و دریافت مشاوره، برای خرید بیمه مورد نظر خود اقدام کنید.

استعلام آنلاین بیمه موتورسیکلت از سایت های یو، روشی بسیار سریع و ساده خواهد بود و خرید بیمه تنها با چند کلیک انجام خواهد شد.

خرید اینترنتی بیمه موتورسیکلت از سایت یا اپلیکیشن های یو

مشخصات موتورسیکلت خود را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید. مشخصاتی مثل: مدل موتور، سال ساخت، سابقه عدم خسارت، تاریخ سررسید بیمه نامه قبلی و…

در مرحله بعد می توانید نرخ و شرایط بیمه موتورسیکلت خود را در برترین شرکت های بیمه کشور مشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت های خود یکی از بیمه ها را انتخاب نمایید.

پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و… را وارد کنید و سپس عکس پشت و روی کارت موتور و بیمه نامه قبلی خود را ارسال نمایید.

در مرحله نهایی می توانید نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.

بیمه نامه شما در کمترین زمان ممکن صادرشده و به صورت رایگان به آدرس موردنظرتان ارسال خواهد شد.

سؤالات متداول

تصور کنید شما در هنگام رانندگی با موتورسیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان دیدگان هستید. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد. بنابراین نیاز به پشتوانه ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت در کنار شما باشد.

بیمه موتورسیکلت درواقع یک بیمه مسئولیت است (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیرگروه بیمه های اموال قرار دارد.

بر اساس قانون مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه موتورسیکلت نماید. (در این صورت این شخص بیمه گذار نامیده می شود.)

به هر نوع دیه یا ارش (دیه جراحت) که در صورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی – موقت یا دائم) یا فوت شخص ثالث به دلیل حوادث مشمول موضوع قانون بیمه اجباری شخص ثالث است، گفته می شود؛ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت تمامی هزینه های درمانی و دیه را در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، جبران خواهد کرد.

حوادث شامل هر سانحه ای ازقبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که مطابق با شرایط بیمه نامه باشد و موتورسیکلت باعث به وجود آمدن این حوادث غیرمترقبه شده باشد.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه موتورسیکلت، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه موتورسیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورت شناسایی موتور فاقد بیمه موتورسیکلت توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، موتور متوقف شده و به پارکینگ منتقل می شود. در این حالت شخص خاطی برای ترخیص موتورسیکلت، باید بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت معتبر ارائه نماید و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.

در صورت نداشتن بیمه موتورسیکلت در حوادث، اگر مالک موتور مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه ای خسارت را پرداخت نمی کند و باید کلیه هزینه ها را شخصاً بپردازد.

طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، در شرایطی که راننده مقصر بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی، جبران اینگونه خسارت ها به عهده صندوق تأمین خسارت های بدنی است؛ و پرداخت دیه برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان دیده است. امکان خرید و فروش موتوری که تحت پوشش بیمه موتورسیکلت نیست وجود ندارد.

اگر موتور متعلق به دوست من باشد و بیمه داشته باشد و من راننده آن باشم و تصادف کنم آیا بیمه خسارت زیان دیده را پرداخت می کند؟

بله؛ بیمه موتورسیکلت وابسته به موتور است و در صورتی که شما گواهینامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه (گواهینامه موتورسیکلت) داشته باشید، حتی اگر موتور متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت واردشده را جبران خواهد نمود.

حق بیمه موتورسیکلت و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه ای توسط قوه قضائیه اعلام می شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

خیر؛ در تعیین حق بیمه موتورسیکلت ارزش موتور تأثیری ندارد. ملاک های تعیین حق بیمه در بیمه نامه شخص ثالث عباتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی (تعداد سیلندر وسیله نقلیه)
 • تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت
 • کاربری موتور
 • جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت
 • میزان پوشش مالی مورد درخواست
 • مدت اعتبار بیمه نامه

بر روی بیمه نامه شخص ثالث آیتمی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت (به اختصار ت.ع.خ) وجود دارد. موتوری که در طول مدت بیمه نامه خود خسارتی دریافت نکرده باشد، در زمان تمدید خود شامل تخفیف تشویقی از سمت شرکت بیمه گر می شود. در صورتی که اگر موتوری تصادف کند و از کوپن های بیمه نامه خود استفاده کند، تخفیف های عدم خسارت او به صورت پلکانی کاهش می یابند.

بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه نامه باشد، امکان انتقال تخفیف ها به موتور جدید وجود دارد.