پرش به محتوا

جزئیات گواهینامه های امنیتی SSL در کروم

اگر با سایت و امنیت سروکار داشته باشید، حتماً می دانید یکی از مهمترین نکات در امنیت اطلاعات تبادل شده میان کاربر و سرورهای یک سایت، پشتیبانی سایت از پروتکل امنیتی HTTPS است که در اغلب موارد توسط گواهینامه های امنیتی SSL این ارتباطات امن برقرار می شود. به تازگی مرورگر کروم برای افزایش امنیت وب سایت ها، بهره مندی از این گواهینامه را اجباری کرده و سایت هایی که بدون داشتن گواهی امنیتی نسبت به دریافت اطلاعات کاربران اقدام کرده یا فرم های ثبت نام، پرداخت و… را در خود جای داده باشند، با نمایش هشداری از سمت مرورگر کروم مواجه خواهند شد.

امروزه بسیاری از سایت ها برای جلوگیری از نمایش چنین هشدار امنیتی و همچنین بهبود رتبه خود در نتایج جستجوی گوگل از این گواهینامه های امنیتی بهره مند می شوند و در مواردی نیز کاربران علاقمند تهیه این گواهینامه ها ممکن است نیازمند دریافت اطلاعات بیشتری از مدت زمان اعتبار گواهینامه، مرجع صادرکننده و… باشند.

تا همین چند ماه پیش برای مشاهده جزئیات گواهینامه SSL روی هر سایت در مرورگر کروم کافی بود روی آیکون قفلی که در سمت چپ آدرس سایت نمایش داده می شود کلیک و گزینه SSL certificate details را انتخاب کنید، اما به تازگی این گزینه از کروم حذف شده و کاربران کنجکاو برای یافتن اطلاعات بیشتر از گواهینامه های ثبت شده روی سایت ها به دنبال روشی برای انجام این کار هستند. شما چطور؟ جزو همین کاربران کنجکاو هستید و هنوز نتوانسته اید روشی برای یافتن اطلاعات بیشتر گواهینامه های SSL توسط مرورگر کروم پیدا کنید؟ انجام این کار به راحتی با استفاده از این روش امکانپذیر است:

  1. مرورگر را بازکرده و به یک سایت مجهز به گواهینامه امنیتی SSL مراجعه کنید.
  2. ابتدا با مشاهده سمت چپ آدرس سایت در نوار آدرس مطمئن شوید آیکون قفل وجود دارد و گواهینامه امنیتی SSL روی سایت موردنظر فعال است.
  3. درادامه روی آیکون منوی اصلی مرورگر کلیک کرده، پس از مراجعه به منوی More Tools روی گزینه Developer Tools کلیک کنید. (می توانید کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+i) را نیز فشار دهید.
  4. پس از به نمایش درآمدن ابزارهای مخصوص توسعه دهندگان به تب Security مراجعه کنید.
  5. روی گزینه View Certificate کلیک کنید تا به همه اطلاعات دردسترس برای گواهینامه امنیتی فعال روی سایت موردنظر دسترسی یابید.
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هرلحظه و هرکجا، با آپرا فیلم ببین!
This is default text for notification bar