پرش به محتوا

نور مخصوص شب در ویندوز 10

نور مخصوص شب در ویندوز 10

امروزه بسیاری از پزشکان خصوصاً متخصصان چشم پزشکی توصیه می کنند هنگام شب از دستگاه های هوشمند یا رایانه استفاده نکنید، چراکه نور آبی نمایشگر این دستگاه ها می تواند در طولانی مدت به چشم ها آسیب بزند و حتی چنانچه هنگام خواب در معرض این نور باشید ساعت بیولوژیک بدن به هم خورده و ریتم شبانه روزی بدن از چرخه طبیعی خود خارج می شود.

این توصیه ها و حساسیت ها به نور آبی نمایشگر موجب شده بسیاری از طراحان سیستم های عامل هوشمند، اپلیکیشن هایی برای جلوگیری از نور آبی صفحه نمایش طراحی کنند. در این میان مهندسان مایکروسافت نیز ضمن انتشار به روز رسانی بزرگ Creators، قابلیتی را به ویندوز اضافه کرده اند که می تواند همچون فیلتری برای جلوگیری از صدمات ناشی از نور آبی نمایشگر عمل کند. اگر شما نیز این به روز رسانی را دریافت کرده  اید و قصد دارید از خطر جدی نور آبی نمایشگر خصوصاً هنگام استفاده از رایانه در شب در امان بمانید، از این روش کمک بگیرید:

  1. به منوی استارت مراجعه کرده و با کلیک روی آیکون تنظیمات که به شکل یک چرخ دنده است وارد بخش Settings شوید.
  2. به بخش System رفته و Display را از ستون سمت چپ انتخاب کنید.
  3. از سمت راست کلید وضعیت مربوط به قابلیت Night light را در حالت On قرار دهید.
    نکته: چنانچه در طول روز این قابلیت را فعال کنید تغییری در نور نمایشگر مشاهده نخواهید کرد، چراکه به طور پیشفرض این قابلیت تا پیش از غروب آفتاب غیرفعال است و زمان غروب آفتاب نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی شما توسط ویندوز مشخص می شود. همچنین با طلوع خورشید نیز دوباره این قابلیت غیرفعال شده و نور نمایشگر به حالت طبیعی خود باز می گردد.
  4. در صورت تمایل به مدیریت بیشتر این قابلیت می توانید روی گزینه Night light settings کلیک کنید و در ادامه با انتخاب گزینه Turn on now یا Turn off now به صورت اجباری و بدون صبر کردن تا غروب آفتاب یا طلوع خورشید، این قابلیت را فعال و غیرفعال کنید.
  5. همچنین در صورت تمایل می توانید با استفاده از قابلیت Color temperature at night میزان گرمای فیلتر نوری فعال روی نمایشگر در این حالت را نیز تغییر دهید. (در حالت عادی میزان گرمای فیلتر نوری با توجه به بازه زمانی بین غروب خورشید تا طلوع خورشید توسط ویندوز مدیریت می شود.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با های یو پیامک خیالتان از تبلیغات راحت است
This is default text for notification bar